“Țurca” de marți după-masa

SportTop News by Catalin Suciu - mart. 17, 2015 0 599

Universitatea Cluj și FC Botoșani au remizat fără goluri pe Cluj Arena. Formația lui Adrian Falub a ratat o  lovitură de la unsprezece metri în repriza secundă.

Învinși la Brașov etapa trecută, clujenii erau nevoiți să câștige cu Botoșani pentru a nu pierde contactul cu echipele din prima parte a clasamentului.  Moldovenii au tras de timp în prima repriză, U Cluj n-a găsit drumul spre poartă și a jucat greoi, pe sus, cu multe diagonale sol-aer, de la fundași spre atacanți. Nici o ocazie și-un 0-0 care nu-i ajuta deloc.

Falub a forțat în repriza secundă, Universitatea a început să aibă câteva acțiuni periculoase și tabela se putea modifica în favoarea gazdelor. Mengolo a scos inteligent o lovitură de la unsprezece metri, Ceppelini a luat balonul, dar a șutat peste! (54). Morar, intrat în repriza secundă,  a irosit alte două șanse , Lemnaru a fost inexistent în fața porții, iar jocul a avut un final previzibil. 0-0, atât cât fotbal s-a și jucat pe Cluj Arena marți după-masă.

U Cluj – FC Botoșani 0-0

Au marcat:

Stadion: Cluj Arena

Spectatori: 1800

U Cluj: Panagopoulos –  Ciupe, Jovanovic, Neag, Martins – Kovacs (Morar,  60), Lungu (Costin, 65) – Gravenberch, Ceppelini, Mengolo –  Castillion (Lemnaru, 34)

Antrenor: Adrian Falub

FC Botoșani: Curileac – Patache (Oltean, 4), Ngdaeu, Tincu, Faugh – Svichi (Fidele, 46), Vașvari – Bordeianu, Ivanovici,Croitoru (Roșu, 72_ – Batin

Antrenor: :Leo Grozavu

Cartonașe galbene: Ceppelini (13) , Kovacs (39) / Batin (44), Croitoru (51)

Munteanu , înjurat de galerie

Administratorul Universității Cluj a fost apostrofat de dsuporteri pe toată durata partidei. Fanii îl consideră responsabil pentru rezultatele sub așteptări și pentru campania de achiziții. La ratarea penalty-ului de către Ceppelini, suporterii din peluză au izbucnit. Scandările împotriva oficialului Universității au continuat și după meci, la intrarea principală de pe stadion.