Seară de lied la Casa Artelor
ActualitateCultură by Actual de Cluj - ian. 28, 2018 0 637

Un eveniment inedit va avea loc în 29 ianuarie, de la ora 18.00 la galeria „Casa Artelor” de pe B-dul Eroilor nr.16. Este vorba despre o seară de lied, recital susținu în cadrul doctoratului cu tema „Expresie muzicală și sensibilitate poetică în liedurile compozitorilor Sabin Dragoi, Felicia Donceanu, Huang Zi și Lu Zai Yi, congruențe dincolo de barierele geografice și culturale”.
In program se regăsesc lieduri de Felicia Donceanu și Lu Zai Yi, G.Puccini, Antonin Dvorak, W.A.Mozart si George Gershwin. Vor interpreta sopranele Geng Yan, Puican Lorena, Grigore Alina, baritonu Ciungan Ruben și bas-baritonul Andrei Nicoară. La pian va acompania conf. univ. dr Iulia Suciu.
Intrarea este liberă.
Evenimentul este organizat de Fundația Culturală Carpatica în colaborare cu Academia de Muzică Gheroghe Dima.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Parcul buruienilor din Cluj, amenajat cu 5 milioane euro de Primărie la marginea orașului, pe 21 de hectare. Glume amare despre Pădurea Clujenilor: „A furat, dar s-a și făcut că face ceva!”/”Ai de capul meu!”/”Luați-vă maceta să vă faceți drum printre buruieni”
aug. 17, 2022 0
-
Ce spune Primăria despre Pădurea Clujenilor și despre reproșurile clujenilor potrivit cărora a cheltuit 5 milioane de euro pe un parc al buruienilor
aug. 17, 2022 0