Echipa de lupte a U Cluj este campioană națională pe cluburi

Sport by Actual de Cluj - nov. 11, 2015 0 207

Odorheiul Secuiesc a găzduit la sfârșitul săptămânii trecute, 6-8 noiembrie, finala Campionatelor Naționale Under 23 la lupte, de unde clujenii s-au întors cu nu mai puțin de 14 medalii.

Clubul sportiv Universitatea Cluj a fost reprezentat de șase sportivi, care au adus în palmaresul clubului nu mai puțin de șapte medalii, trei de aur și patru de bronz. Roman Dușcov (categoria 65 de kg) și Gabriel Badea (categoria 70 kg) au cucerit titlurile de campioni naționali, iar Petruț Moigrădean (categ. 74 kg), Katona Zsolt (categ. 65 kg), Lorincz Orsolya (categ. 75) și Beata Katona (53 de kg) au câștigat câte o medalie de bronz.

Cu acest palmares, echipa Universitatea Cluj s-a clasat pe prima treaptă a podiumului, câștigând titlul de campioană națională pe cluburi U23.

„Rezultatele au fost peste așteptările noastre, dar sportivii s-au luptat foarte bine și au reușit să se autodepășească. Sunt mândru de ei, pentru că datorită rezultatelor lor, am reușit să ne clasăm pe locul întâi pe cluburi”, a spus antrenorul secției de lupte a CS ”U”, Aurel Șuteu, pentru site-ul oficial al clubului. Următoarea competiție pentru sportivii pregătiți de Șuteu este Cupa României de juniori, programată în perioada 2-4 decembrie, la Târgoviște.