U Alexandrion pierde cu campioana CSM București, 27-20

Sport by Actual de Cluj - nov. 11, 2015 0 188

Handbalistele “U” Alexandrion au fost învinse în weekend cu scorul de 27-20 de campioana României, CSM București.

Confruntarea dintre cele două echipe a avut loc în Sala Polivalentă din Cluj și a contat pentru etapa a XII-a a Ligii Naționale. Clujencele au început foarte bine partida, iar după câteva minute de joc se aflau în avantaj, scor 5-2. Campioana României a preluat, însă, inițiativa și a trecut la conducere, scorul la pauză fiind 14-12 în favoarea echipei din Capitală. Repriza secundă a fost una în care fiecare dintre cele două formații a folosit jucătoare ce au evoluat mai puțin în acest sezon, descrie u-cluj.ro.

La finalul timpului regulamentar de joc, Cristina Laslo, cu 5 goluri, a fost cea mai bună marcatoare a echipei clujene. Ea a fost urmată de Florina Chintoan, autoare a 3 goluri.

Pentru formația pregătită de Carmen Amariei urmează duelul de pe terenul grupării HCM Râmnicu Vâlcea. Duelul dintre cele două echipe contează pentru ultima etapă a turului Ligii Naționale.