Volei: U Cluj pierde pe terenul vicecampioanei, 0-3

Sport by Actual de Cluj - nov. 11, 2015 0 136

Voleibaliștii Universității Cluj au pierdut în weekend meciul de pe terenul vicecampioanei ACS Volei Municipal Zalău, 0-3.

Partida a contat pentru etapa a III-a a Diviziei A1 de volei masculin. Primul set a fost unul echilibrat, voleibaliștii universitari reușind să revină de la 8:2 și să meargă cap la cap până la 21 egal, când după o decizie de arbitraj în favoarea gazdelor, acestea au preluat conducerea și au câștigat setul. În următoarele două seturi, tehnicianul clujenilor, Dragan Svetozarevic, aflat la primul meci oficial pe banca tehnică a Universității Cluj, a rulat tot lotul. „Se văd mari îmbunătățiri în jocul echipei, trebuie să eliminăm greșelile individuale prostești și în mod cert, dacă era Dragan și în primele două etape, aveam un alt număr de puncte în clasament. Și băieții sunt foarte mulțumiți de noul antrenor și de atmosfera creată de acesta în echipă chiar și după această înfrângere”, a declarat managerul voleibaliștilor universitari, Bogdan Ungureanu, pentru site-ul oficial al clubului.

Acesta a fost meciul de debut pentru antrenorul sârb Dragan Svetozarevic pe banca Universității Cluj. Svetozarevic a preluat de două săptămâni echipa masculină de volei din cadrul Clubului Sportiv Universitatea Cluj, după ce în sezonul trecut Svetozarevic a pregătit naționala B a Iranului, principalul său obiectiv fiind îmbunătățirea jocului echipei, de la meci la meci.

Rezultatele pe seturi: 22-25, 16-25 și 16-25.