CFR, egalată pe final de Young Boys Berna. Campionii mai au un meci pentru a întoarce calificarea

SportTop News by Actual de Cluj - aug. 04, 2021 4 106

CFR Cluj a condus-o pe Young Boys, dar a fost egalată pe final de partidă și are nevoie de un meci mare în deplasare pentru a se califica în play-off-ul Ligii Campionilor, unde ar urma să joace cu Slavia Praga sau Ferencvaros.

Cristi Manea a deschis scorul după doar patru minute, dintr-un offside nesemnalizat, dar campioana a arătat bine în prima parte. A avut câteva acțiuni reușite în fața unui adversar redutabil, obișnuit cu participările în competițiile continentale. Treptat, elvețienii au preluat inițiativa partidei, iar campioana României a fost nevoită să se retragă.

CFR-ul a rezistat și părea că se îndreaptă către o victorie mare, dar adversarii au lovit în al treilea minut de prelungiri.  Arlauskis a respins în lateral șutul din lovitură liberă al lui Aebischer, pe direcția lui Sierro, care a împins mingea în poarta nepăzită.

1-1, iar returul e programat în Elveția, pe 10 august.

• În cazul în care va trece de Young Boys, CFR va da peste Ferencvaros sau Slavia Praga în play-off-ul Ligii.
  • Dacă va fi eliminată de elvețieni, CFR va da piept în play-off-ul Europa League cu pierzătoarea dintre Steaua Roșie Belgrad și Sheriff Tiraspol.

„Am întâlnit o echipă puternică, trebuie să recunoaștem, sunt mai puternici ca noi și fizic, la contre unu la unu. Au 6-7 jucători peste 1,85m. Vreau să-mi felicit jucătorii pentru efort. Eu nu le-am zis să ne retragem, dar apare conservarea rezultatului, când îi simți mai puternici. Am făcut pasul înapoi, a fost o greșeală. Tactic i-am închis bine, n-au avut o situație clară de a marca. I-am surprins, am avut doar două zile, dar am reușit, am jucători care se capacitează, au înțeles ce le cer. Dar n-aveam voie să facem greșeala de la gol, am făcut 3 erori într-un minut. Pleacă trei jucători să facă presing la portarul advers, eu nu le-am cerut asta, le-am zis să ne retragem.  Ei ne prind pe contră, ceea ce n-am cerut, au arătat că sunt periculoși dacă au spații. Acordăm acea lovitură liberă, Manea face acel fault, apoi nu urmărim mingea la Arlauskis și apare acest gol. Trei greșeli pe care n-aveam voie să le facem, mai erau 5 minute. A fost exagerat și să dea 8 minute de prelungire, au fost faze controversate, un fault cât casa la Arlauskis, la Debeljuh, și nu se oprește jocul”, a declarat Șumudică la Telekom Sport.

CFR-Young Boys 1-1

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Bouhenna, Cestor – Susic, Rodriguez, Sigurjonsson, Camora (cpt.) – Deac – Alibec, Omrani
REZERVE: Bălgrădean, Graovac, Păun, Ciobotariu, Latovlevici, Costache, Tahiri, Debeljuh, Petrila, Hoban, Gussouma, Itu
ABSENȚI: Burcă (accidentat)
ANTRENOR: Marius Șumudică

YOUNG BOYS: Von Ballmoos (cpt.) – Hefti, M.A. Camara, Zesiger, Garcia – Ngamaleu, Aebischer, Martins, Fassnacht – Elia, Siebatcheu
REZERVE: Zbinden, Faivre, Spielmann, Sierro, Kanga, Sulejmani, Burgy, Mambimbi, Maceiras, Lefort, Lauper, Rieder
ABSENȚI: Lustenberger, Maier, Nsame, Monteiro (accidentați)