U pierde și câștigă în derby-ul Clujului la baschet

Sport by Actual de Cluj - mart. 22, 2015 0 387

Nicio surpriză: „ciuca bătăilor” din liga națională de baschet, Universitatea Cluj, e înfrântă și azi în derby-ul Clujului, și nu oricum – 93-47 împotriva U BT, în noua Sală Polivalentă – dar cele două echipe au încheiat la egalitate al doilea sfert al meciului.

Cei mai marcatori ai gazdelor au fost Millage cu 16 puncte, KUti cu 15 și Baciu cu 13, în vreme ce din rândul oaspeților s-au remarcat Burrell cu 14 puncte și Krysevich cu 11. „În prima parte a meciului nu am văzut determinarea care trebuia să fie, însă la pauză am avut o discuție în vestiar, și totul a revenit la normal”, a spus după meci Marcel Țenter. „Însă noi nu trebuie să avem aceste discuții,nu trebuie să ne gândim cu ce mentalitate trebuie să intrăm în teren, până în ultimul minut trebuie să avem același ritm și aceeași mentalitate”. Țenter le reproșează elevilor săi că nu joacă colectiv, „nu vrem să facem lucrurile așa cum le-am antrenat și ăsta este rezultatul, sfertul al doilea a fost din punctul meu de vedere foarte prost”.

U-Banca Transilvania – CS Universitatea Cluj 93-47 (23-14, 20-20, 22-13, 28-0)
Marcatori, conform u-mobitelco.ro:
U-Banca Transilvania: Millage 16 (5 rec., 3 p.d., 6 int.), Kuti 15 (3 rec., 1 p.d., 3 int.), Baciu 13 (4 rec., 2 capace), Turner 11 (2 rec., 5 p.d., 2 int.), Barnette 10 (4 rec., 4 p.d., 2 capace, 1 int.), Hargrove 10 (2 int.), Mandache 9 (4 rec., 3 p.d., 2 int.), Silvasan 4 (6 rec., 3 p.d., 4 int.), Jucan 3 (3 rec., 1 p.d., 1 int.), Gheorghe 2, Lalovic (1 rec.), Jones (2 p.d., 1 capac).
CS Universitatea: Burrell 14 (6 rec.), Krysevich 11 (11 rec.), Mays 10 (4 rec., 4 p.d.), Lazar 4, Foalea 4, Borsa 2, Kyosev 2.

Pentru U BT următorul meci e programat sâmbătă 28 martie, seara la ora 17.15, cu BC Mureș în deplasare.