„U” Cluj, pe loc retrogradabil. Echipa poate fi preluată de noi investitori, dar se îndreaptă spre retrogradare

Sport by Catalin Suciu - mai 11, 2016 0 314

Universitatea a remizat în deplasare cu CSM Vâlcea, scor 1-1, jucând mai mult de o repriză în inferioritate numerică.

Cu un lot problematic, fie din cauza accidentărilor, fie a actelor de indisciplină, U Cluj a ajuns să se lupte pentru a evita o retrogradare rușinoasă în liga a treia. Dacă la începutul anului „studenții” visau să prindă play-off-ul, acum jucătorii au nevoie urgentă să lege câteva victorii pentru a scăpa de subsolul clasamentului.
CSM-ul a deschis rapid scorul prin Georgescu (min 12), iar înainte de pauză Ursu a fost eliminat pentru lovirea unui adversar. Așadar, misiunea gazdelor părea și mai facilă. Doar că, la reluare, slovacul Turkak a restabilit egalitatea, iar gazdele n-au reușit să mai înscrie până la finalul meciului. S-a terminat 1-1, dar Universitatea e pe locul 4 la finalul turului în play-out, cu 21 de puncte, iar primul loc care asigură salvarea directă e cel secund, ocupat în acest moment de Olimpia Satu Mare. Lideră e CSM Rm. Vâlcea (26 de puncte), în timp ce pe locul al treilea e Șoimii Pâncota (22 de puncte).

BREAKING NEWS “U” Cluj se vinde. “Au virat bani în conturi. Ne-am înțeles pentru o sumă care ar acoperi tot!”

EXCLUSIV Vor să ia clubul, dar joi e termen de faliment. Suma pe care trebuie s-o achite de urgență Nilor Group