Tribunalul Sălaj ridică interdicția pentru Dinu Iancu Sălăjanu de a exercita funcția de președinte al CJ Sălaj în dosarul DNA Cluj
Actualitate by Actual de Cluj - apr. 30, 2026 0 8
Tribunalul Sălaj a ridicat ieri măsura controlului judiciar în cazul președintelui Consiliului Județean Dinu Iancu Sălăjanu în cazul dosarului de posibilă corupție instrumentat de DNA Cluj.
Astfel, Tribunalul Cluj a decis ieri să admită plângerea formulată de inculpatul Dinu Iancu Sălăjanu cercetat pentru comiterea infracţiunilor de abuz în serviciu în formă continuată.
Plângerea a fost formulată împotriva ordonanţei procurorului DNA prin care s-a dispus luarea măsurii controlului judiciar. Instanța a desființat ieri în parte decizia cu privire la obligațiile impuse inculpatului pe durata măsurii controlului judiciar. Astfel, instanța a înlăturat din conținut obligația impusă să nu exercite funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Sălaj, dar a menținut celelalte dispoziții. Decizia a fost pronunțată ieri în şedinţa camerei de consiliu.

Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Raport: USAMV Cluj, o reducere de venituri de 21 de milioane de lei în 2025 față de 2024. Cheltuielile judiciare au depășit o jumătate de milion de lei
apr. 30, 2026 0
-
Clujean condamnat definitiv pentru încălcarea ordinului de protecție, ieri, Curtea de Apel agravează pedeapsa / Ce s-a întâmplat
apr. 30, 2026 0
