Studenți americani vin la Cluj să facă cercetare comparată, documentează sărăcia și ghetourile urbane
Actualitate by Actual de Cluj - ian. 25, 2017 0 303
Mai mulți studenți americani vin în Cluj ca să facă cercetări comparate despre implicarea universităților în comunitate și în reforma administrativă, ajung să cerceteze sărăcia și ghetourile urbane, sănătatea mintală și serviciile oferite de universități în acest domeniu.
Studenții își prezintă rapoartele mâine într-un program româno-american de reformă administrativă derulat de Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (FSPAC) din cadrul Universității Babeș-Bolyai, în colaborare cu University of Delaware (SUA), universitate de unde provin. Studenții români și americani au format echipe mixte de cercetare care abordează teme de interes pentru administrațiile locale dintr-o perspectivă comparată iar cercetările au început în octombrie anul trecut. Cât timp au fost la Cluj studenţii americani au realizat interviuri și vizite pe teren ca să documenteze sărăcia urbană și ghetourile urbane, sănătatea mintală și serviciile oferite de universități în acest domeniu, rolul ONG-urilor în procesul de democratizare, programe de educație sexuală pentru adolescenți și altele, pe baza unei metodologii prestabilite și care a fost dezvoltată în cadrul programelor anterioare.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Raport: doar 441 de șomeri clujeni au urmat cursuri de formare profesională în 2025, dintr-un total de peste 5.000 înregistrați, sub 10%
mai 13, 2026 0
-
Bătaie în Feleacu din cauza unui bișon și a unui cățel Shiba Inu, soldată cu condamnare: un bărbat a lovit cu capul o femeie și i-a doborât soțul cu pumnul / Femeia a cerut și primit daune de mii de euro
mai 13, 2026 0
