„Șepcile roșii” i-au demolat pe uniriști și prestație la superlativ a liderului

Sport by Actual de Cluj - apr. 28, 2018 0 406

„U” Cluj defilează în Alba, echipa condusă de Adrian Falub câștigând de o manieră categorică întâlnirea de pe „Cetate”, cu Unirea Alba Iulia, scor 7-0 (2-0), după o prestație demnă de o echipă de eșalon superior, notează ziarul Unirea.

Au înscris Cr. Ene (12), D. Goga (41, 58, 71) – triplă, Hordouan (47), Cordoș (50), Lemnaru (89). Acest 7-0 de pe „Cetate” împotriva fostei echipe a lui Falub (antrenor care a semnat ultima promovare în elită a Unirii, în 2009) vine după un 8-1 realizat de „U” acasă cu CS Iernut.

Liderul Seriei a 5-a nu a avut milă de „alb-negrii” conduși de Adrian Bicheși, care au pierdut după 7 întâlniri, „șepcile roșii” etalând o veritabilă demonstrație de fotbal, o umilință pentru gruparea albaiuliană, ce a încasat un set la zero, trăind una dintre cele mai grele umilințe din istorie! „Meciul anului” s-a transformat într-un fiasco total pentru uniriști, ce au suferit o corecție aspră, fiind depășiți la toate capitolele de un adversar net superior, ce a dominat copios. pregătindu-se să celebreze o promovare justă în Liga a 2-a, și din punct de vedere matematic.

*0-1, MIN. 12. CR. ENE a deschis scorul cu un șut pe jos de la 14 metri, pe lângă Suciu.

*0-2, MIN. 41: D. GOGA o execuție magnifică a unei lovituri libere de la 18 metri, peste zi, în vinclul stâng!

*0-3, MIN. 47: HORDOUAN înscrie cu un șut pe lângă Suciu, după o cursă de senzație pe flancul drept în care a înșirat mai mulți adversari.

*0-4, MIN. 50: CORDOȘ reluare imparabilă cu capul la un corner executat de D. Goga

*0-5. MIN. 58: D. GOGA realizează dubla, lansat frontal, după ce l-a driblat pe Căt. Suciu și a finalizat elegant

*0-6, MIN. 71: D. GOGA, execuție excelentă a unei lovituri libere de la 25 metri lateral stânga, Suciu spectator

*0-7, MIN: 89: LEMNARU finalizează simplu din centrul careului profitând de o defensivă inexistentă.

Un prim act dominat autoritar de vizitatori, ce au mai lovit în două rânduri barele porții lui Suciu. După 0-6, D. Goga (79) a șutat pe lângă, S. Iacșa (81) a reluat alături, iar Căt. Suciu (85) a respins șutul lui Saroși. În minutul 88, Ursu a șutat de la marginea careului în transversală.

Vizitatorii controlează ostilitățile iar în minutul 7 Hordouan îl întinde la Scuid ce respinge în corner. La faza următoare Abrudan a reluat peste din 5 metri. Clujenii au deschis scorul dar au continuat să amenințe buturile adverse: Cr. Ene a tras a respins Suciu până la Hațiegan care a șutat din 8 metri, în bara stângă (14)! În minutul 16, Hațiegan, rămas singur în careu a șutat în diagonală, puțin alături. În minutul 25, D: Goga a șutat din lovitură liberă de la 30 de metri în transversală. D. Goga (29) ratează majorarea scorului, cu o reluare elegantă, pe lângă. În minutul 35, Căt. Suciu are unn reflex excelent, respingând reluarea lui Ene din 6 metri.

Se trezește și Unirea, An. David (36) – șut din 16 metri, pe jos, alături. Același atacant deviază periculos cu capul. În minutul 45, Cr. Ene ratează o ocazie monumentală, reluare peste din 5 metri cu poarta goală, la centrarea lui Micaș

Bicheși surprinde cu primul unsprezece în care nu se regăsesc italianul De Marco, golgheterul Lăsconi și Ad. Matei. În tribune sunt aproximativ 2000 de spectatroi între care 300 de suporteri ai „șepcilor roșii”

Echipe de start: Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu – F. Morar, R. Scrob, Onacă, Al. Giurgiu (69, Lăsconi) – Goguța (46, De Marco), I. Grozav – Captiu (27, Ad. Matei), Selagea, Davidaș – An. David (46, S. Iacșa); rezerve Petric, Al. Man, Lăsconi, N. Rus. Antrenori Adrian Bicheși și Marcel Rusu.

„U” Cluj: Albuț – Takacs, Abrudan, Cordoș, Manu – G. Giurgiu (78, Greu), Micaș – Hordouan, D. Goga (81, Lemnaru), Hațiegan (73, Saroși) – Cr. Ene (60, Usru); rezerve Gorcea, Chiș, Onicaș. Antrenor Adrian Falub.

Adrian Bicheși, principalul grupării albaiuliene, a colaborat aproape un an, cu Adrian Falub, omologul său de pe banca Clujului, în perioada 2009-2010, când Alba Iulia a reușit ultima promovare în eșalonul de elită. ““U” Cluj are 9 puncte avans față de a doua clasată (Performanța Ighiu), fiind cu un picior și jumătate în eșalonul superior, a câștigat celelalte trei dueluri în Alba, iar gruparea din Cetatea Marii Uniri nu a pierdut din 9 martie (unicul eșec din retur).