Peste 1700 de liceeni s-au înscris la concursuri care înlocuiesc admitarea la Universitatea Babeș-Bolyai
Actualitate by Catalin Suciu - apr. 01, 2017 0 416
Peste 1700 de liceeni s-au inscris la concursul care poate înlocui admiterea, programat sâmbătă, 1 aprilie 2017, la Facultatea de Matematica și Informatică din cadrul Universității Babeș-Bolyai.
Concursul, devenit o tradiție la nivelul UBB, constă în susținerea unei probe scrise la matematică sau informatică, la alegerea candidatului, probă ce poate fi susținută în limba româna sau limba maghiară.
Conform regulamentului concursului, primii 6 clasați vor primi în mod automat nota 10, fiecare dintre concurenți având posibilitatea de a folosi nota pe care o primește la concurs ca alternativă la examenul de admitere la Facultatea de Matematică și Informatică a UBB, arată protv.ro.
Tot sâmbăta, 1 aprilie 2017, elevii claselor a XI-a si a XII-a participă la concursuri care pot înlocui examenul de admitere la Facultatea de Fizică, Facultatea de Business și Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul UBB.
Conform tradiției, UBB organizează concursuri care pot înlocui examenul de admitere la Facultatea de Chimie și Inginerie Chimică, Facultatea de Biologie și Geologie, Facultatea de Știință și Ingineria Mediului, Facultatea de Teatru și Televiziune, Facultatea de Știinte Economice și Gestiunea Afacerilor, Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Cimitir pentru animale de companie, un centru de îngrijiri paliative și un parc-pădure, pe terenul de 50.272 mp de pe Valea Gârbăului din Cluj-Napoca / Ce prevede PUZ-ul ajuns pe masa consilierilor locali, în continuarea planului privind construcția unui centru de adicții
aug. 02, 2026 0
-
Cunoscut afacerist clujean, fondatorul Electrogrup, după ce Bolojan a anunțat stare de alertă din cauza crizei energetice: „România și Europa au ajuns aici pentru că vocea specialiștilor n-a mai fost ascultată, a contat doar bătălia pentru voturi” / Cum ieșim din criză
aug. 02, 2026 0
