VIDEO “U” , fără victorie în 2015 și fără gol înscris: “Avem nevoie disperată de un succes!” Scandal mare la finalul partidei cu Brașov

SportTop News by Catalin Suciu - mart. 14, 2015 1 689

Universitatea Cluj a dominat partida cu FC Brașov timp de 60 de minute, și-a creat câteva situații de încrie, le-a irosit , iar gazdele au lovit decisiv.

Formația lui Adi Falub a început promițător meciul de vineri de la Brașov, Ceppelini a scăpat spre poartă, dar a fost faultat la 20 de metri. Costin a executat lovitura liberă, dar Iacob a fost la post (11). “U” a dominat jocul și putea marca , însă Castillion a ratat singur cu portarul (29).

Castilion

Iacob s-a opus și șutului expediat de Lungu (54), după care Balaj n-a văzut hențul lui Matei în propriul careu (64) , fază la care se impunea lovitură de la unsprezece metri. Universitatea și-a pierdut suflul, a căzut fizic și-a greșit impardonabil. Aganovic a nimerit bara (68), iar Constantinescu a trimis alături cu poarta goală. Golul a venit în minutul 74, după un corner bătut de Cristi Ganea , la care Veselovsky a ieșit greșit, iar Dino Skvorc a trimis în propria poartă!

Universitatea s-a chinuit spre final pentru a obține măcar un punct, dar Lemnaru a ratat ultima ocazie (90), lovind mingea defectuos cu capul din poziție bună.
“Când îți permiți să ratezi în felul ăsta și faci cadouri de genul celor pe care le-am făcut noi, e foarte greu să nu pierzi. Am făcut o primă repriză bună, am avut ocazii bune, una singur cu portarul. După pauză lucrurile s-au schimbat, n-am reușit să ținem ritmul. Am coborât cu 10-15 metri mai mult, n –am stat nici tactic bine și am greșit impardonabil. Golul care l-am primit pute fi evitata. Veselovski putea să facă mai mult, putea să respingă mingea acolo. În trei meciuri de când sunt eu am ratat un penalty, în al doilea cinci ocazii foarte mari, acum iar. Ne lipsește golul, ne-am creat situații de a marca. Avem nevoie disperată de victorie. Lemnaru e un jucător care nu dă randamentul normal și e normal că trebuie să joace altcineva acum. El trebuie să dea mult mai mult decât până acum. Brșovul nu ne-a pus deloc în dificultate, mai ales în prima repriză, n-a reușit să facă nimic”, a spus la conferința de presă de după joc antrenorul Universității, Adrian Falub.
Veselovski a răbufnit!

Căpitanul lui “U” Cluj a avut o ieșire nervoasă la finalul celor 90 de minute, după ce echipa a plecat la vestiar. Slovacul s-a enervat pentru rezultat și-a lovit cu toată puterea ușile vestiarului, spre stupoarea celor din jur. În același timp, Falub și Pojar își apostrofau jucătorii, Lemnaru și Calcan fiind cei mai vizați de critici. Aceștia au intrat în teren în repriza secundă, dar n-au adus nici un plus în joc.

FC Brasov – U Cluj 1-0
A marcat: Dino Skvorc 74- autogol
FC Brașov: Iacob – Matei, Novakovic, Leko, Cristi Ganea – Juric, Zlomislic – M. Constantinescu(85 Străuț), Aganovic, Bencun (90 Moraru) – Țîră (78 Liviu Ganea).

Universitatea Cluj: Veselovsky – Jovanovic, Skvorc, Neag, Bambara – R. Costin (78 Calcan), A. Lungu – N. Viveiros (60 Gravenberch), Ceppelini, Mengolo – Castillion (68 Lemnaru).