Închide

Firmă de HoReCa din Cluj amendată cu mii de euro după ce a primit la muncă o singură persoană cu care nu avea încheiat un contract individual de muncă

Actualitate by Actual de Cluj - iul. 30, 2025 0 364

O firmă de HoReCa din Cluj a fost amendată cu mii de euro după ce a primit la muncă o singură persoană cu care nu avea încheiat un contract individual de muncă.

Într-un control tematic ce a durat cinci zile și s-a încheiat în 26 iulie Inspectoratul Teritorial de Muncă din Cluj a verificat 23 de angajatori din Cluj din domeniul hotelier, cinci fiind amendați cu amenzi în valoare totală de 40.500 lei. Au fost vizați angajatorii care desfășoară activități în domeniile hoteluri și alte facilități de cazare, restaurante și alte activități de servicii de alimentație, domeniu denumit HoReCa. Astfel, un angajator a fost sancționat cu amendă în cuantum de 20.000 de lei pentru primirea la muncă a unei persoane, fără a avea încheiat un contract individual de muncă. 

”Din cauza caracterului sezonier al acestor activități, angajatorii din domeniul turismului, alimentației publice și comerțului, au tendința de a minimaliza riscurile existente, privind securitatea și sănătatea în muncă”, arată motivarea campaniei de control. În domeniul securității și sănătății în muncă au fost aplicate un număr de patru amenzi în valoare de 20.500 lei, pentru neorganizarea activității de securitate și sănătate în muncă, instruire necorespunzătoare, lipsa lucrătorului desemnat și instruit pentru acordarea primului ajutor sau după caz neîndeplinirea măsurilor dispuse cu ocazia controalelor efectuate anterior.

Nici un comentariu

Scrie un comentariu