Fost angajat al ADP Gherla, condamnat pentru delapidare. S-a făcut testare cu detectorul de minciuni
Actualitate by Actual de Cluj - mai 09, 2022 0 200

Un proces care a început în urmă cu mai 5 ani și carte îl viza pe un fost angajat al ADP Gherla s-a încheiat. Magistrații au dat sentință de condamnare definitvă.
Este vorba despre un caz de delapidare de sume de bani uriașe. Potrivit cluj24.ro, Curtea de Apel Cluj l-a condamnat definitiv pe fostul consilier local PDL C.V.C. pentru delapidare. Acesta a retras bani din trezorerie, în calitate de contabil-șef al SC Administrarea Domeniului Public SA, după bunul plac, cu justificări fictive, arată gherlainfo.ro.
În 2012, după ce primăria Gherla a fost câștigată de candidatul USL Sabo Marius, acesta a decapitat conducerea ADP și a acuzat în mai multe rânduri că instituția a fost folosită de unele persoane pentru a folosi banii în alte scopuri. Mai mulți angajați și-au dat demisia, iar în scurt timp, a fost numită o conducere nouă.
ADP Gherla are ca unic acționar Municipiul Gherla.