Doi elevi din Cluj câștigă medalie și mențiune la olimpiadă internațională de biologie cu 260 de concurenți din 68 de țări
EducaţieTop News by Actual de Cluj - iul. 31, 2017 0 1058
Medalie de argint și mențiune pentru doi elevi clujeni la olimpiada internațională de biologie.
E vorba de elevul Rareș Streza de la colegiul național „Emil Racoviță”, și respectiv de George Maier, de la liceul teoretic „Avram Iancu”, ambele din Cluj-Napoca. Cei doi au câștigat medalia de argint și mențiunea la a 28-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Biologie, ce a avut loc între 23 și 30 iulie la Warwick University din Coventry, Anglia. Palmaresul României numără, la această competiție, și o medalie de bronz, obținută de Gabriel Vlad Sîmbotin de la Liceul Teoretic ‘Mihail Kogălniceanu’ din Vaslui.
România participă la Olimpiada Internațională de Biologie din 1997 și câștigă medalii cu regularitate; ediția din acest an a reunit peste 260 de concurenți din 68 de țări.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Bolojan, după consultările de la Cotroceni: PNL propune un „pact pentru România” și două variante de guvernare; s-a împlinit un an de la învestirea actualului Guvern
iun. 23, 2026 0
-
Nicușor Dan convoacă partidele la consultări după eșecul desemnării Guvernului Veștea. PSD, PNL și USR în negocieri pentru noua formulă de guvernare
iun. 23, 2026 0
