Derbi fără învingători. CFR a remizat cu FCSB și își menține prima poziție în Liga 1

SportTop News by Catalin Suciu - mart. 19, 2018 0 243

CFR și FCSB au terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată duminică seara pe arena Dr. Constantin Rădulescu, din Gruia. Culio a deschis scorul din lovitură de la unsprezece metri, dar Gnohere a egalat în prelungirile partidei.

Stadionul s-a umplut în Gruia, dar jocul a rămas înghețat, așa cum e și vremea de afară. Formația lui Petrescu se apără, iar când atacă, o face cu mingi lungi, spre ofensivă. Inestetic,  contrar oricăror norme ale spiritului jocului de fotbal, inventat, până la urmă, pentru public. Nici oaspeții nu joacă nimic și e greu să realiezezi ceva când ai un singur fotbalist, pe Budescu. Multe mingi în înaltul tribunelor de ambele părți, centrări, dar nimc notabil.

Numai că, Benzar atinge o mână cu umărul, iar centralul Hațegan acordă penalty pentru CFR. Al zecelea în acest sezon. Culio transformă fără probleme și CFR se distanțează la 5 puncte în frunte. Budescu nimerește transversala înainte de pauză cu un superșut și CFR-ul rămâne la conducere.

Clujenii cedează și mai mult inițiativa în partea a doua, iar Hațegan revine din nou în prim plan. Știe că a dictat penalty mult prea ușor pentru clujeni și îl elimină gratuit pe Andrei Peteleu, după care îl elimină și pe Mihai Pintilii. Îi acordă direct roșu după o talpă la Hoban.

Dică mută surprinzător și îl trece atacant pe fundașul Bogdan Planici. El deviează o centrare expediată de Morais, iar Harlem Gnohere restabilește egalitatea în prelungirile partidei.

Ambele tabere acuză arbitrajul. Circul va continua.