U BT învinge Phoenix Galați după deficit de 23 de puncte

Sport by Actual de Cluj - mart. 18, 2018 0 157

U BT învinge Phoenix Galați la București după deficit de 23 de puncte.

„A fost un joc cu două reprize diametral opuse”, a spus după meci tehnicianul clujenilor, Mihai Silvășan. „Știam că echipa din Galați joacă foarte bine, sunt luptători și muncitori, sunt cei mai buni din campionat la recuperări ofensive și acest lucru s-a văzut și în această seară. Am avut mari probleme în prima repriză, nu am reușit să stopăm mai nimic din jocul lor. În repriza secundă, chiar dacă am făcut câteva greșeli, datorită mai ales atitudinii noastre, dar și cu puțin noroc am învins, iar o victorie este o victorie, trebuie să ne bucurăm de ea”.

Cronica meciului e pe u-bt.ro: Meciul a început sub semnul echilibrului și a stat în acest fel pe parcursul primului sfert, încheiat de altfel la egalitate. În cea de-a doua perioadă, lucrurile au început să scârțâie serios pentru baschetbaliștii lui Mihai Silvășan. Chiar dacă mingea a circulat frumos în multe rânduri, finalizările au fost rareori inspirate, în acest timp gălățenilor intrându-le toate aruncările, oricât de fanteziste au fost execuțiile.

Trei minute și jumătate de secetă totală în ofensivă au dat aripi Phoenixului, care și-a luat zborul până la înălțimea de aproape 20 de puncte diferență (min. 20, 49-30).

Toate capitolele statistice erau favorabile Galațiului la pauză: 21-17 la recuperări (7-5 la ofensive), 12-9 la pase decisive, 7-10 la mingi pierdute, 6-4 la intercepții. Aceași situație se regăsea și în ceea ce privește procentajele: 52%-37% la ”general”, 58%-50% la două puncte, 33%-11% la trei puncte. Singurul capitol cu procentaje egale era cel al aruncărilor libere, ambele echipe transformând 75% din șansele avute.

Sfertul al treilea a curs oarecum sub aceleași auspicii, cel puțin în primele sale 4-5 minute, după care U-Banca Transilvania a început să aibă un plus de energie în defensivă, ajutată și de o oarecare blazare în atac a gazdelor. Până la intrarea în ultimul sfert, echipa noastră a reușit să taie din deficit cinci puncte, lăsând de recuperat 14 pentru ultimele zece minute de joc.

Forțat de împrejurări (Drungilas indisponibil, Barro cu patru greșeli personale), Mihai Silvășan a început ultimul sfert cu formulă mică, respectiv cu Calnicenco pe extremă și Torok sub panou. Gălățenii au încercat să profite de avantajul taliei, Artino și Gugino simțindu-se în elementul lor.

Defensiva noastră a ținut, însă, mingea departe de inel, două-trei atacuri ratate ale gălățenilor aducând echipa noastră sub pragul de zece puncte diferență (65-57, min. 34), antrenorul Phoenixului cerând timp de odihnă.

Imaginația moldovenilor s-a spulberat, atacurile au fost chinuite și s-a ajuns în cele mai fericite momente la aruncări libere, însă și acelea au fost ratate. Calnicenco a profitat de un marcaj lejer și a înscris de la distanță, Watson a punctat la rândul său din zona vopsită și Galațiul a cerut din nou timp de odihnă, cu mai puțin de patru minute rămase de joc (68-62).

U-Banca Transilvania a simțit mirosul de sânge și a apăsat accelerația, reușind să egaleze în ultimul minut și chiar să treacă la conducere (70-71, min. 40).

Threatt a fost faultat pe aruncare și a înscris două libere, Mihai Silvășan cerând time-out pentru ultimele 22 de secunde (72-71).

Victoria a fost adusă de inspirația lui Zeljko Sakic, care, în două rânduri, s-a dovedit a fi providențial pentru U-Banca Transilvania. Imediat după repunere, ”Sake” a jucat în post-up cu Artino și l-a păcălit pe american, înscriind și punând echipa noastră în avantaj (72-73), cu 16 secunde rămase de joc.

Moldovenii au preferat să ducă un atac la limită, Threatt a pătruns printre Sakic și Calnicenco și a fost faultat, cu opt secunde pe tabelă. A înscris prima aruncare, a doua a fost ratată, recuperată de Sakic, care a urcat în dribling până la linia de trei a gălățenilor, de unde a înscris norocos, consfințind o victorie ce părea incredibil de obținut, la un moment dat.

Phoenix Galați – U-Banca Transilvania 73-76 (19-19, 30-11, 14-19, 10-27)