Închide

Deputat din Cluj: „Hidroelectrica trebuie să fie prima opțiune pentru consumatorii casnici, o soluție simplă, eficientă și cu efect imediat în facturi”

ActualitatePolitica by Actual de Cluj - iun. 25, 2025 0 233

deputatul psd de cluj remus lapusan parlament

Cetățenii trebuie protejați în fața scumpirilor, iar statul are obligația de a păstra controlul asupra resurselor strategice, arată deputatul clujean PSD, Remus Lăpușan. El sfătuiește consumatorii să apeleze la compania Hidroelectrica despre care spune că „trebuie să rămână în proprietatea statului, este un pilon de siguranță pentru economie și un sprijin real pentru fiecare familie afectată de costurile tot mai mari.”

”Hidroelectrica este cel mai ieftin și mai stabil producător de energie. În opinia mea, aceasta trebuie să fie prima opțiune pentru consumatorii casnici, o soluție simplă, eficientă și cu efect imediat în facturi. Proiectele strategice, precum centrala de la Iernut, nu mai pot fi amânate. Consider că finalizarea acestui obiectiv trebuie să devină o prioritate absolută pentru toate instituțiile implicate. Fiecare zi de întârziere înseamnă pierderi de bani, de încredere și de oportunități. Din punctul meu de vedere, România are nevoie de o strategie energetică realistă și echilibrată. Cred că este esențial să ne concentrăm pe: măsuri clare pentru protejarea consumatorilor, în special a celor vulnerabili; investiții în creșterea producției de energie în bandă, pentru a asigura alimentarea constantă; modernizarea infrastructurii energetice, pentru a susține eficiența și integrarea capacităților noi; diversificarea surselor de energie și consolidarea securității energetice; digitalizare și inovare în domeniul energetic, în pas cu cerințele economiei viitorului.”, a arătat depuatul Remus Lăpușan într-o intervenție în plenul Parlamentului.
El a mai arătat că este inadmisibil cacetățenilor să li se ceară să suporte povara scumpirilor în timp ce proiectele stagnează și companiile strategice sunt puse în pericol.
Oficialul a primit și comentarii de la oameni care s-au plâns că Electrica a trimis facturi la cei care au panouri fotovoltaice din anul 2023, cu sume exorbitante. „Au pus plafon la produc’ia de curent cu fotovoltaicele. Nu ne lasă să consumăm cât producem pe lună. Aveam plaafon pentru a ne da ei la suprapreț energia pe care au luat-o de la noi”, au reclamat oamenii.

 

Nici un comentariu

Scrie un comentariu