Cupa Davis la Cluj: România – Maroc 4-0/ Victorie pentru perechea Mergea/ Copil – „Tricolorii” s-au calificat în turul trei al Grupei a II-a, Zona Europa/Africa

Sport by Actual de Cluj - apr. 08, 2018 0 159

România conduce cu 3-0 echipa Marocului, asigurându-și astfel calificarea în turul al treilea al Grupei a II-a, Zona Europa/Africa a Cupei Davis. După victoriile categorice obținute sâmbătă la simplu, perechea Florin Mergea/ Marius Copil a adus al treilea punct pentru „tricolori”, învingând cuplul Yassine Idmbarek/Lamine Ouahab, scor 6-1, 6-2, conform Hotnews.ro.

UPDATE: În al treilea meci de simplu, Dragoș Dima (419 ATP) l-a învins pe Soufiane El Mesbahi (1533 ATP), scor 6-0, 6-4, după o oră și două minute de joc.

În ultima confruntare se vor întâlni Edris Fetisleam, debutant în echipa României, şi Yassir Kilani.

Mergea și Copil au dominat autoritar partida cu perechea Idmbarek/ Ouahab, impunându-se după doar 53 de minute de joc.

În turul trei al competiției, România va întâlni, la 15 şi 16 septembrie, învingătoarea dintre Polonia și Zimbabwe. Confruntarea se desfăşoară la Sopot, iar scorul general este 1-1.

Ce au spus jucătorii români:

„Ne-am pregătit foarte bine, am fost concentraţi la fiecare punct, am încercat să încheiem cât mai repede şi să ne facem treaba cât mai bine. Mulţumesc fanilor că au venit, sper să ne susţină necondiţionat, să avem rezultate bune şi să facem România mândră” – Marius Copil.

„Sunt sigur că vom mai avea şansa să evoluăm împreună. Este important să avem soluţii. Ne simţim bine împreună, ne înţelegem bine în afara terenului şi e o soluţie de vitor. E a doua casă pentru mine Cluj-Napoca, vă mulţumesc că aţi venit să ne susţineţi” – Florin Mergea.

S-au disputat sâmbătă:

Marius Copil (82 ATP) vs Amine Ahouda (718 ATP) 6-0, 6-1
Adrian Ungur (535 ATP) vs Lamine Ouahab (571 ATP) 6-0, 7-6 (3)

Duelul dintre România și Maroc se desfăşoară în perioada 7-8 aprilie 2018, la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Meciurile se dispută după sistemul cel mai bun din trei seturi.

Anul trecut, România a retrogradat din Grupa I pentru prima oară după 1993, ca urmare a înfrângerii din partida cu Israel, scor 0-5.