Continuă perchezițiile în acțiunea de amploare ”Jupiter” a autorităților, la Cluj au fost derulate ieri trei percheziții într-un dosar de înșelăciune cu prejudiciu de aproape 40.000 de euro
Actualitate by Actual de Cluj - mai 31, 2024 0 144

Continuă perchezițiile în acțiunea de amploare ”Jupiter” a autorităților, la Cluj au fost derulate ieri trei percheziții într-un dosar de înșelăciune cu prejudiciu de aproape 40.000 de euro.
Într-un dosar vizând infracţiuni de înşelăciune, Parchetul de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca împreună cu Serviciul de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Cluj, au pus în executare trei percheziţii ieri. Anchetatori arată că în perioada februarie – iulie 2022, reprezentanţii unei firme au mințit reprezentanții unei persoane vătămate, arătând, în mod fals, că oferă servicii de consultanţă contra cost, deşi în realitate aveau doar intenţia de a primi plata sumelor de bani aferente unor servicii de consultanţă pentru obţinerea de fonduri europene, sume la care s-a obligat persoana vătămată prin încheierea celor două contracte, fără ca reprezentanţii făptuitoarei să poată să îşi execute obligaţiile contractuale şi neavând intenţia de a-şi executa aceste obligaţii. Mai mult, în scopul inducerii în eroare folosindu-se inclusiv mijloace frauduloase constând în bilete la ordin, împrejurări în care reprezentanţii persoanei vătămate au fost amăgiţi şi astfel au achitat pentru cele două contracte de consultanţă, prin virament bancar în contul bancar aparţinând făptuitoarei, suma totală de 294.156 lei. Ulterior plăţilor primite, reprezentanţii făptuitoarei nu şi-au executat obligaţiile, nu au restituit sumele de bani şi nici nu au mai răspuns apelurilor telefonice ale reprezentanţilor persoanei vătămate, au arătat anchetatorii.
Foto arhivă