CFR, victorie mare la Sofia. Campioana României a început perfect parcursul din grupele Europa League

SportTop News by Catalin Suciu - oct. 23, 2020 0 164

CFR Cluj e singura reprezentantă a României rămasă în cupele europene la fotbal. Și în continuare rămâne cam singura care poate emite pretenții în confruntările europene.

Campioana României a debutat perfect la Sofia, în fața lui ȚSKA. Cu 12.000 de oameni în tribune, gazdele au început în forță, au dominat primele 15 minute, dar Bălgrădean a prins o zi mare. Clujenii au echilibrat jocul,  iar la pauză s-a intrat la egalitate, 0-0. Apoi, campioana României a urcat mai mult și nu le-a mai dat nici o șansă bulgarilor.

În plus, CFR e una dintre cele mai tari echipe la fazele fixe. Rondon a deschis scorul după o centrare perfectă trimisă de Ciprian Deac (53), după care croatul Debeljuh a scos un penalty transformat de același Deac (74).  2-0 pentru CFR și final de meci.

În celălalt meci al grupei A, AS Roma s-a impus în Elveția, pe terenul lui Young Boys cu 2-1.

ȚSKA Sofia: Bussatto – Vion, Antov, Mattheif, Mazikou – Youga, T. Rodrigues – Sinclair, Sankhare, Yomov – Sowe
Rezerve: Evtimov – Geferson, Henrique, Beltrame, Zanev, Keita, Penaranda, Turitsov, Ahmedov
Antrenor: Stamen Belchev

CFR: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – C. Deac, Hoban, Djokovic – A. Păun – Rondon, Debeljuh
Rezerve: Sandomierski – Manea, Omrani, Pereira, Ciobotariu, Latovlevici, Chipciu, Vojtus, Cestor, Itu, Joca, Cârnaț
Antrenor: Dan Petrescu