CFR, victorie fără drept de apel în derby-ul cu Universitatea

SportTop News by Actual de Cluj - mart. 14, 2023 0 203

Campioana s-a impus pe propriul teren cu 4-0, după ce a înscris de trei ori în prima repriză.

Universitatea a irosit o mare ocazie, la 0-0, după ce Bic a interceptat o minge și a rămas singur cu Scuffet, dar a tras slab. CFR -ul a deblocat apoi tabel prin Janga, dintr-un penalty acordat corect pentru henț.

Kosovarul Krasniqi a marcat apoi golul serii, printr-o deviere fină, cu călcâiul, după pasa lui Manea.

Înainte de pauză feroviarii au mai punctat o dată, tot din penalty și tot după un henț făcut în propriul careu de Universitatea. Manea a executat și partida era jucată încă de la pauză.

Partea a doua a continuat cu același registru, cu gazdele în atac. Gorcea a salvat un alt penalty, dar scorul s-au făcut 4-0 după reușită semnată de Bîrligea, pe final.

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Camora – C. Deac, Muhar, Boateng, Krasniqi – Janga, Petrila
Rezerve: Sava – Braun, Peteleu, Țîru, Hoban, Cvek, Fica, Bîrligea, Yeboah
Antrenor: Dan Petrescu

U Cluj: Gorcea – Pițian, A. Miron, D. Ispas – Martic, Remacle, Bic, Pires, Oancea – Thiam, I. Stoica
Rezerve: P. Iliev – Ad. Bălan, Fl. Ilie, Goranov, I. Filip, Tescan, Al. Bota, Haită, L. Fulop
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitru: Marcel Bîrsan (București). A1: Mircea Orbuleț (București), A2: Daniel Mitruți (Craiova)
Arbitru VAR: Istvan Kovacs (Carei), Arbitru AVAR: Alexandru Vodă (Alba-Iulia)