CFR, remiză onorabilă cu Sevilla. Spaniolii s-au bucurat la final de parcă ar fi câștigat partida. Petrescu: „Eu am fost acolo cu Unirea Urziceni, știu cum e, n-am ajuns vreodată la poartă. Va fi greu să facem un miracol”

SportTop News by Catalin Suciu - feb. 21, 2020 0 364

Timp de o oră, Sevilla n-a fost superioară CFR-ului în nici un moment. Clujenii au fost exacți, s-au apărat fără probleme și au închis toate spațiile spre poarta lui Arlauskis.

CFR-ul e singura echipă din România care face față cu brio în competițiile europene. Ajunsă în primăvara Europa League, formația lui Petrescu putea să câștige cu Sevilla, dar a greșit pe final. Mai bine de o repriză și jumătate, clujenii au jucat de la egal la egal cu Sevilla. O decizie VAR chiar a dus-o în avantaj pe campioana României. Fundașul Kounde a comis henț la o centrare trimisă de Cristi Manea, titularizat în premieră de la revenirea la CFR, iar centralul a consultat sistemul video. Penalty-ul a fost executat cu precizie de Ciprian Deac (59).

Sevilla a forțat egalarea, dar n-a reușit să găsească drumul spre poarta lui Arlauskis. A fost nevoie de o singură greșeală, iar formația din Spania a egalat prin En-Nesyri, la primul cadrat reușit de spanioli!

1-1, iar Sevilla e mare favorită în retur. Returul va avea loc joia viiitoare, pe Stadionul „Ramón Sánchez Pizjuán” din Sevilla, de la ora 22:05

„Băieții au dat tot ce au avut mai bun. Au încercat să se autodepășească. Prima repriză a fost echilibrată, am avut ceva acțiuni periculoase. Ei au jucat cu 3 fundași centrali, deoarece știau că suntem puternici în zona aceea. După pauză, am început extraordinar. Băieții au dat gol imediat. Acum, văzând golul încasat, n-am înțeles faza. Sunt foarte supărat, noi la antrenament nu facem niciodată așa ceva. Jucătorii și fanii meritau această victorie. Nu țin minte o ocazie clară a Sevillei. Astă mă face să fiu foarte supărat și dezămăgit din cauza rezultatului. E frustrant să iei un gol pe final. Și dacă băteam, șansele mai mari tot ei le aveau. Ei cumpără cu 25 de milioane de euro, noi cu 50.000 de lei. Eu am fost acolo cu Unirea Urziceni, știu cum e, n-am ajuns vreodată la poartă. Va fi greu să facem un miracol”, a spus Petrescu după meci.

CFR Cluj (4-4-2): Arlauskis – Cr. Manea, Burcă, Vinicius, Camora – Deac, Bordeianu, Djokovic, Păun – L. Traore, Omrani
Rezerve: Sandomierski, Luis Aurelio, Boli, Golofca, Hoban, Cestor, Rondon

Antrenor: Dan Petrescu

Sevilla (4-3-3): Vaclick – J. Navas, Kounde, D. Carlos, Escudero – Jordan, Gudelj, Fernando – Suso, L. De Jong, Ocampos
Rezerve: Bounou, Sergi Gomez, Rony Lopes, Banega, Vasquez, Reguilon, En-Nesyri

Antrenor: Julen Lopetegui

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj)

Arbitru: Deniz Aytekin. Asistenți: Eduard Beitinger, Dominik Schaal