CFR, învinsă la penalty-uri în Supercupa României

SportTop News by Actual de Cluj - iul. 10, 2021 0 184

CFR Cluj a pierdut Supercupa României în fața lui CSU Craiova, după lovituri de departajare. La finalul celor 90 de minute, scorul era 0-0, fără ca cele două formații să aibă vreun șut pe poartă.

Clujenii au ratat două ocazii bune în prima repriză, prin Sigurjonsson, în minutul 13, care a tras pe lângă poartă și prin Debeljuh, care nu a reușit să reia o centrare perfectă trimisă de Ciprian Deac. Craiova a dominat, dar fără să aibă șanse de gol.

În repriza a doua, CFR-ul a preluat inițiativa, a controlat meciul, dar nu a reușit să înscrie. Nici CFR și Nici Craiova nu au tras un singur șut cadrat până la finalul celor 90 de minute. Apoi s-a trecut la loviturile de la unsprezece metri, iar oltenii au câștigat cu 4-2. Adrian Păun și Bilel Omrani au ratat la CFR, în timp ce craiovenii n-au greșit deloc.

Astfel. CSU Craiova câștigă prima supercupă din istorie.

Echipele de start

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Bouhenna, Graovac, Camora – Rodriguez, Sigurjonsson – Chipciu, Deac, Petrila – Debeljuh
REZERVE: Bălgrădean, Păun, Omrani, Latovlevici, Costache, Tahiri, Hoban, Gîdea, Cestor
ABSENŢI: Burcă (accidentat), Meleke (indisponibil)
ANTRENOR: Marius Șumudică

CSU Craiova: Pigliacelli – Conte, Constantin, Bălașa, Vătăjelu – Nistor, Mateiu – Cîmpanu, Cicâldău, Ivan – Koljic
REZERVE: Lazar, Screciu, Bic, Vlădoiu, Markovic, Fedele, Gustavo, Găman, Mitran
ABSENȚI: Papp, Bancu, M. Roman I, Baiaram (accidentați)
ANTRENOR: Marinos Ouzounidis