CFR Cluj, victorie la limită pe teren propriu cu Maccabi Tel Aviv. Omrani, din nou decisiv

SportTop News by Catalin Suciu - iul. 25, 2019 0 118

Echipa clujeană își continuă parcursul în preliminariile Ligii Campionilor și a învins-o pe campioana Israelului cu 1-0, pe teren propriu, pornind ca favorită la calificarea mai departe, acolo unde o așteaptă Celtic Glasgow.

„Nu e de speriat”, spuneau oficialii CFR-ului despre campioana din Israel, Maccabi Tel Aviv, formație care a câștigat titlul în ultimul sezon la o diferență de peste 30 de puncte față de locul al doilea. Într-adevăr, echipa din Israel nu a strălucit. Asta și pentru că CFR nu i-a permis.

Formația din Gruia, fără a avea mari ocazii de gol, a lovit decisiv în prima repriză, după un corner-specialitatea casei la CFR. Omrani a fost din nou la finalizare și confirmă încă o dată forma bună pe care o traversează. Tot francezul putea face 2-0 după o fază identică, dar scorul a rămas 1-0.

Rondon a ratat o altă mare ocazie în repriza secundă, dar apoi, după minutul 60, clujenii au redus motoarele. Oaspeții au urcat mai mult în atac, însă Arlauskis a fost inspirat. S-a terminat 1-0, iar CFR e favorită la calificarea în turul III preliminar. Acolo o va aștepta cel mai probabil Celtic Glasgow, campioana Scoției, care s-a impus aseară în fața lui Kalju, campioana Estoniei, cu 5-0.

CFR- Maccabi 1-0 (Omrani ’22)

CFR: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Culio, Bordeianu, Djokovic – Deac, Rondon, Omrani

Rezerve: Vâtcă – Sylla, Păun, Pereira, Costache, Mureșan, Peteleu

Antrenor: Dan Petrescu

Maccabi: Gianniotis – Kandil, Piven, Jair Amador, Davidzada – Cohen, Peretz, Glazer, Rikan – Ofoedu, Shechter

Rezerve: Tenenbaum – Blackman, Micha, Atac, Baltaxa, Geraldes, Barsky

Antrenor: Vladimir Ivic