CFR Cluj, eliminată din Cupa României. Arbitrul a făcut praf meciul

SportTop News by Actual de Cluj - nov. 29, 2020 0 318

CFR Cluj a fost eliminată de Poli Iași din Cupa României, unicul gol fiind înscris de Andreas Calcan.  CFR-ul are motive să fie nemulțimită, după ce arbitrul Iulian Dima a greșit grav.

Chipciu a primit cartonaș galben pentru simulare, dar s-ar fi impus penalty pentru CFR, mijlocașul fiind ținut în careu (minutul 3) de Angiulli. Fundașul celor de la Iași a făcut și henț apoi (23) și ar fi trebuit eliminat.

Poli a dat lovitura în repriza a doua, când Andreas Calcan a marcat superb, de la 20 de metri, direct în vinclu. CFR-ul a forțat egalarea, a pus presiune la poarta ieșenilor, dar scorul a rămas neschimbat. Păun a nimerit transversala, din afara careului, iar clujenii părăsesc competiția.

Echipele calificate în optimile Cupei României: Farul, Dinamo, Turris, U Cluj, Chindia, Gaz Metan, Petrolul, FC Botoșani, Astra, CS Universitatea Craiova, ACS Viitorul Pandurii, Dunărea Călărași, ASU Poli TimișoaraFCSB s-a calificat la „masa verde”, după ce Gloria Buzău nu s-a putut prezenta, din cauza unui focar de Covid-19

Mâine, de la ora 14:00, Csikszereda primește vizita celor de la UTA, în ultimul meci al acestei faze.

Echipele de start:

Poli Iași: Bosz – Onea, Baxevanos, Angiulli, Bușu – Cristea, De Iriondo, Passaglia – Platini, Vanzo, Calcan
Antrenor: Daniel Pancu

CFR Cluj: Sandomierski – Manea, Zunic, Ciobotariu, Latovlevici – Chipciu, Soares, Aurelio – Carnat, Vojtus, Costache

Rezerve: Bălgrădean, Burcă Susic, Gadea, Haiduc, Păun, Dodi, Rondon, Debeljuh

Antrenor: Dan Petrescu