CFR Cluj, doar egal cu ȚSKA Sofia. Clujenii pot ajunge în primăvara europeană cu o victorie în Elveția

Sport by Actual de Cluj - dec. 04, 2020 0 86

Fără Dan Petrescu, CFR Cluj a făcut doar 0-0 acasă, cu ȚSKA Sofia, în Europa League.  Campioana României mai păstrează șanse la calificare în primăvara europeană.

CFR-ul a irosit două ocazii bune în prima repriză, prin Pereira și Debeljuh, croatul fiind blocat de portarul Busatto într-o situație de unu contra unu. În repriza secundă, bulgarii au fost mai periculoși și au ratat o ocazie importantă. CFR-ul l-a pierdut pe final și pe Chipciu, eliminat după o simulare în careul advers. S-a terminat 0-o, dar campioana României se poate califica în 16-imile competiție, fiindcă Young Boys a pierdut meciul de la Roma, 1-3. Dacă se va impune în Elveția, CFR Cluj ajunge în primăvara europeană.

AS Roma conduce detașat grupa, cu 13 puncte. A doua e Young Boys Berna, cu 7 puncte, iar CFR-ul are 5 puncte.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Manea, Burcă, Camora – Chipciu, Djokovic, Păun – Rondon, Debeljuh, Pereira
Rezerve: Sandomierski, Deac, Ciobotariu, Latovlevici, Haiduc, Vojtus, Itu, Joca, Carnat
Antrenor: Valeriu Bordeanu

CSKA Sofia: Busatto – Antov, Mattheij, Zanev – Vion, Youga, Geferson, Carey – Sankhare – Sowe, Yomov
Rezerve: Iliev, Evtimov, Henrique, Beltrame, Keita, Penaranda, Mazikou, Turitsov, Tiago Rodrigues, Ahmedov, Galabov
Antrenor: Bruno Akrapovic