CFR Cluj a învins-o pe Astra și își continuă marșul în Liga 1

Sport by Catalin Suciu - sept. 26, 2017 0 317

Echipa clujeană are cel mai bun atac din Liga 1 și pe pe primul loc, la 4 puncte de FCSB, ocupanta poziției a doua.

Ibrahima Balde a deschis scorul după doar 3 minute, după o pasă primită de la Nistor și după ce i-a depășit pe fundașii Astrei. Putea fi 2-0, însă centralul n-a dat penalty la un henț în careu făcut de Alexandru

Gazdele au avut o bară înainte de finalul primei părți, prin Marquinios, însă CFR-ul s-a desprins în partea secundă după reușita semnată de Ciprian Deac (50).

Astra a atacat mai mult și a redus din diferență după autogolul lui Manea (75), dar imediat diferența s-a refăcut. Balde a ținut în teren o minge, a scos în centru la Deac, mijlocașul l-a văzut liber pe Djokovic, iar croatul l-a executat pe Iliev de la 16 metri.

În prelungiri, Alex Ioniță a marcat frumos, cu stângul, după o pivtorare, dar a fost prea târziu pentru AStra.

Fluier final, 3-2 pentru CFR și primul log în Liga 1.

Astra-CFR 2-3

Au marcat: Cr. Manea ’73 (autogol), Al. Ioniță ’90+2/Balde ‘3, Deac ’50, Djokovici ’79

Astra: Iliev – Belu, Bejan, Polczak, Al. Stan – Dandea, Takayuki – Balaure, Vinicius, Al. Ioniță II – Le Tallec

Rezerve: Lazar, Abang, Radunovici, Butean, Erico, R. Moise, Nyuadzi

Antrenor: Edi Iordănescu

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Mureșan, Boli, Peteleu – Hoban, Djokovici – Nistor, Culio, Deac – Balde

Rezerve: Duka, Luchin, Rus, Nouvier, Urko Vera. Mario Jorge, Hamed
Antrenor: Dan Petrescu