Calificare cu emoții! CFR a ajuns în sferturile Cupei Ligii după ce a eliminat-o pe Craiova la lovituri de departajare

Sport by Catalin Suciu - aug. 11, 2016 0 275

Formația lui Vasile Miriuță s-a calificat mai departe în Cupa Ligii după prelungiri și lovituri de departajare. Meciul putea fi decis în prima repriză, tot de la punctul cu var, dar Petrucci a ratat.

Dinamo a făcut 0-0 în campionat cu CFR în Gruia, iar  Andone a avertizat după remiza albă. „Nu știu câte echipe vor putea să câștige pe acest teren. CFR-ul e foarte bun acasă, rezultatul e echitabil. E dificil să joci aici”, spunea Fălcosul. La câteva zile distanță, în Gruia a ajuns CSU Craiova, formație cu ambiții europene în acest an. Însă oltenii nu și-au creat prea multe ocazii. De partea cealaltă, gazdele au avut prima șansă prin Răzvan Horj, un fundaș central provenit din centrul de copii și juniori al clubului. Acesta trimis cu capul, după o demarcare bună în careu, însă mingea a trecut peste (33).  Pe finalul primei reprize, Calancea a avut o intrare total neinspirată asupra lui Cristi Bud, scăpat singur spre poartă, însă centralul partidei i-a dat doar cartonașul galben, cu toate că se impunea eliminarea. Petrucci a executat prost lovitura de pedeapsă, iar tabela a rămas neschimbată.

Jocul n-a excelat în nici o tabără, ocaziile fiind o raritate. S-a ajuns în prelungiri, iar la loviturile de departajare cele două echipe au fost la fel de neinspirate. Tiago Lopes și Bud au irosit loviturile de la 11 metri, dar CFR-ul a fost salvat de oaspeți. Andrei Ivan, Vătăjelu și Nicușor Bancu au trimis mingea peste, iar Filipe Nascimento a marcat decisiv, printr-o scăriță frumoasă. 3-2  și feroviarii sunt în sferturile Cupei Ligii.

Echipele de start:

CFR Cluj: Mincă – Peteleu, Larie, Horj, Camora – Jakolis, Petrucci, Nascimento, Nouvier – Negruț, Bud

Antrenor: Vasile Miriuță

CS U Craiova: Calancea – Popov, Acka, Kay, Vătăjelu – Zlatinski, Mateiu – Băluță, Gustavo Vagenin, Măzărache – Nuno Rocha

Antrenor: Gheorghe Mulțescu