Asistență record, de 7.477, în Sala Polivalentă, la primul meci de FedCup România – Cehia

SportTop News by Actual de Cluj - feb. 06, 2016 0 596

Nu mai puțin de 7.477 de spectatori asistă în aceste momente la primul meci de FedCup dintre România și Cehia, în Sala Polivalentă, conform organizatorilor. E cel mai mare număr de spectatori la un eveniment organizat până acum în arenă.
Primul meci din cadrul competiției este disputat de Simona Halep și Karolina Pikskova, iar primul set s-a încheiat cu victoria româncei, 7-6. Asistența la meci depășește precedentul record, de la Trofeul Carpați la handbal.

Partida se va desfăşura după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Primele două meciuri de simplu se vor disputa sâmbătă (6 februarie), iar duminică (7 februarie) celelalte două meciuri de simplu şi meciul de dublu (în funcție de rezultat). În sistemul actual de joc, echipa de Fed Cup a României participă pentru prima dată în Grupa Mondială principală.

Echipa României de Fed Cup s-a calificat după 22 de ani în Grupa Mondială, în urma victoriei obținute în Canada, în această primăvară, scor general 3-2. România și Cehia (Cehoslovacia) s-au mai întâlnit o singură dată până acum, în 1980, în sferturile de finală ale Grupei Mondiale, când tricolorele (Virginia Ruzici, Florența Mihai și Lucia Romanov) au pierdut partida cu scorul de 1-2.

Fed Cup e cea mai mare competiție de tenis feminin, pe echipe, din lume. A fost înființată în 1963, iar în acest an în competiție s-au înscris 350 de jucătoare din 99 de țări. România a jucat pentru prima dată în  Fed Cup în 1973. În acest an echipa României, formată din Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu și Alexandra Dulgheru, au dispus de reprezentativa Spaniei, într-un turneu programat la Galați.

Halep la Cluj: „Sala Polivalentă e incredibilă, abia aștept să ne bucurăm împreună de victorie”