Închide

6 spectacole din Cluj la Festivalul Național de Teatru

Cultură by Actual de Cluj - iul. 05, 2019 0 120

Selecţia naţională a spectacolelor care vor fi prezente în cea de-a 29-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru a fost anunţată ieri, în cadrul unei transmisii livestreaming de la sediul UNITER din Bucureşti. E vorba în total de 41 de spectacole participante de la 32 de teatre și companii teatrale din țară, dintre care o bună parte au fost montate la Cluj – la Teatrul Național, Teatrul Maghiar sau în spațiul experimental Reactor de Creație și Experiment. E vorba de 6 spectacole din totalul de 41

Spectacolele sunt produse în stagiunea 2018-2019. „Selecţia a fost făcută pornind de la o stagiune complicată pentru teatrul românesc: unele premiere nu au mai avut loc, alte premiere au avut o întârziere mare faţă de programările iniţiale – dar bine că au putut apărea, într-un final, pe scenă. Însă toate aceste probleme au făcut ca oamenii de teatru să se concentreze foarte atent pe munca lor. Sunt spectacole foarte variate, sunt trupe şi artişti selecţionaţi pentru prima oară care vor veni în FNT la Bucureşti, sunt universuri umane şi dramaturgice foarte diferite. Iar numărul spectacolelor cred că arată că această breaslă este foarte coerentă, foarte atentă la munca pe care o face, foarte concentrată, aş spune. Regizorii sunt într-o continuă căutare de texte noi, sau de accente noi pe texte foarte cunoscute. Am întâlnit foarte multă minuţie, multă fantezie, creativitate şi mai ales – bucuria de a ne face această meserie. Am vrut să pun în valoare tot ce înseamnă tendinţe noi, evoluţiile unor regizori, contactul unor creatori cu anumite colectivităţi teatrale cu care fie au mai lucrat, fie se întorc şi îşi dezvoltă colaborarea pe alte coordonate. Am descoperit locuri minunate în ţară şi am fost foarte emoţionată să văd că o Românie fără cultură nu este posibilă”, a declarat la încheierea evenimentului directorul Festivalului Naţional de Teatru, Marina Constantinescu.

Lista spectacolelor selecţionate în FNT 29, precum şi înregistrarea întregului eveniment pot fi accesate pe www.fnt.ro.

FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU

Ediţia a 29-a

18 – 27 octombrie 2019, Bucureşti

SELECŢIA NAŢIONALĂ A SPECTACOLELOR

(ordine alfabetică)

1. ACEASTĂ SONIA

textul şi regia Lia Bugnăr, Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti

2. ARLECCHINO ŞI PIERDUTELE IUBIRI

commedia dell’arte de Enrico Bonavera, inspirată dintr-o canava de Flaminio Scala, traducerea Ioana Rufu, regia Enrico Bonavera, măştile Sarah Sartori, scenografia Corina Grămoşteanu, Teatrul Excelsior Bucureşti

3. AVALANŞA

de Tuncer Cucenoglu, traducerea Nermin Hogea Susam, dramaturgia Claudiu Groza, regia Petru Vutcărău, decorul Ianis Vasilatos, costumele Amalia Buie, Teatrul „Regina Maria” Oradea

4. BALADELE MEMORIEI

un spectacol colectiv de Ionela Pop, Raul Coldea, Nicoleta Esinencu, Oana Hodade, Doru Taloş, coordonat de Nicoleta Esinencu, Reactor de creaţie şi experiment, Cluj

5. BEFORE BREAKFAST

de Eugene O’Neill, versiunea scenică şi regia Andrei şi Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

6. CHIRITZA ÎN CONCERT

după Vasile Alecsandri şi Matei Millo, spectacol concert de Ada Milea, cântece de Ada Milea şi Anca Hanu, scenografia Alexandra Constantin, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

7. CLASS

de Iseult Golden şi David Horan, traducerea Andrei Marinescu, regia şi ilustraţia muzicală Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” din Bucureşti

8. COLIVIA CU NEBUNE

de Jean Poiret, în româneşte de Adrian Solomon, dramaturgia Adrian Nicolae, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, decorul şi costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis Bucureşti

9. CUI I-E FRICĂ DE VIRGINIA WOOLF?

de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

10. DANSUL DELHI

de Ivan Vîrîpaev, traducerea Elvira Rîmbu, regia şi universul sonor Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

11. DELIRIUM

de Enda Walsh, după „Fraţii Karamazov” de F. M. Dostoievski, traducerea şi regia Vlad Massaci, decorul Adrian Damian, costumele Luiza Enescu, Teatrul Odeon Bucureşti

12. DESPRE TANDREŢE

de Matei Vişniec, versiunea scenică, regia, ilustraţia muzicală, light-design-ul Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Dramaturgilor Români, Bucureşti

13. FAMILIA IBSEN

scenariu colectiv inspirat din piesele lui Henrik Ibsen, regia şi scenografia Cristian Ban, mişcarea scenică Maura Cosma, costumele Arina Varga, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

14. HENRIC AL IV-LEA

de Luigi Pirandello, traducerea Jozsef Fusi, dramaturgia Eszter Gyulay, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, scenografia Adriana Grand, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

15. IDIŞ?

textul şi versurile Peca Ştefan, ideea, dramaturgia şi regia Andreea Vălean, scenografia Mălina Ionescu, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti

16. IL NULLAFACENTE. ALEG SĂ NU FAC NIMIC

de Michele Santeramo, traducerea Maria Rotar, regia Roberto Bacci, scenografia Cristian Rusu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

17. IN A FOREST DARK AND DEEP

de Neil laBute, traducerea Luiza Vasiliu, regia Iarina Demian, scenografia Irina Moscu, coproducţie ArtEst Foundation şi unteatru

18. IONA

de Marin Sorescu, regia Gabor Tompa, muzica Ada Milea, scenografia Carmencita Brojboiu, coproducţie Teatrul „Nottara”, Bucureşti şi Teatrul Maghiar de Stat Cluj

19. ISTORIE LA PERSOANA I

echipa de proiect Oltiţa Cîntec, Ioana Natalia Corban, George Cocoş, Alex Iuraşcu, filmările Alex Condurache, video Andrei Botnaru, muzica Diana Roman, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi

20. ITINERARII. ÎNTR-O ZI, LUMEA SE VA SCHIMBA

textul şi adaptarea Yann Verburgh, regia Eugen Jebeleanu, scenografia Velica Panduru, construcţia decorului Tukuma Works, coproducţie teatrală internaţională ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti şi Compagnie des Ogres, Franţa

21. JANNA

de Iaroslava Pulinovici, traducerea Raluca Rădulescu, regia Dumitru Acriş, scenografia Cristian Gătina, Teatrul de Nord Satu Mare, secţia română

22. JURNAL DE ROMANIA. TIMIŞOARA

textul şi regia Carmen Lidia Vidu, dramaturgia Andrea Wolfer, Teatrul German de Stat Timişoara

23. LAS MENINAS

de Ernesto Anaya, traducerea Mariana Radu, regia Andrei Măjeri, decorul Irina Chirilă, costumele Lucian Broscăţean, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

24. LEGĂTURI PRIMEJDIOASE

de Christopher Hampton, traducerea Irina Velcescu, regia Cristi Juncu, decorul şi costumele Cristina Milea, Teatrul Mic Bucureşti

25. LIMITE

de Mihaela Michailov şi Radu Apostol, regia Radu Apostol, scenografia arh. Gabi Albu, costumul Irina Gâdiuţă, Centrul de Teatru Educaţional Replika Bucureşti

26. MOŞ NICHIFOR

după „Moş Nichifor Coţcariul” de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, costumele Manuela Pungan, Teatrul ACT Bucureşti

27. NAVIGATORUL

de Conor McPherson, traducerea Bogdan Budeş, regia Cristi Juncu, scenografia şi video Cosmin Ardeleanu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”

28. NEGUŢĂTORUL DIN VENEŢIA

de William Shakespeare, traducerea în limba maghiară Ádam Nadasdy, dramaturgia Andras Visky, regia Gabor Tompa, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

29. NEVERMORE

după „Crimele din Rue Morgue” şi după alte povestiri din seria „Short stories” de E. A. Poe, scenariul, dramatizarea, regia, decorul şi coloana sonoră Dragoş Galgoţiu, costumele Lia Manţoc, Teatrul Mic Bucureşti

30. NU REGRET NIMIC

de Szekely Csaba, regia Zoltan Lendvai, decorul Gyorgy Batonyi, costumele Anna SzabĂł, Teatrul de Nord Satu Mare, trupa „Harag Gyorgy”

31. ORAŞUL NOSTRU

de Thornton Wilder, versiunea scenică Vladimir Anton şi Reka Dalnoky, pe baza traducerilor de Radu Lupan (versiunea în limba română) şi Marcell Benedek (versiunea în limba maghiară), regia Vladimir Anton, video Petruşka Eranio, decorul Gellert Szucs-Olcsvary, costumele Boglarka Biro, Teatrul „Tomcsa Sandor” Odorheiu Secuiesc

32. PĂDUREA SPÂNZURAŢILOR

după Liviu Rebreanu, regia, scenariul şi universul sonor Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, coregrafia Andrea Gavriliu, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” din Bucureşti

33. REPUBLICA MELANIA

de Irina Nechit, regia Gelu Colceag, scenografia Adrian Damian, Teatrul Odeon Bucureşti

34. SALBA DRACULUI

de Vasile Alecsandri, regia şi scenografia Alexandru Dabija, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi

35. SAM SAU INTRODUCERE ÎN VIAŢA DE FAMILIE

de Maria Wojtyszko, traducerea Patricia Paszt, regia Laszlo Bocsardi, decorul Jozsef Bartha, costumele Zsuzsanna Kiss, coproducţie Teatrul „Tamasi Aron” Sfântu Gheorghe şi Universitatea de Arte din Târgu-Mureş

36. SUB FIECARE PAS E O MINĂ NEEXPLODATĂ DINTR-UN RĂZBOI NETERMINAT CU TINE

scenariul şi regia Radu Afrim, scenografia Alexandra Constantin, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

37. ŞI CAII SE ÎMPUŞCĂ, NU-I AŞA?

de Horace McCoy, dramaturgia Reka Szabo, regia Mădălin Hîncu, scenografia Răzvan Bordoş, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklos”

38. TREI SURORI

de A. P. Cehov, regia Istvan Albu, scenografia Erika Marton, Teatrul Figura Studio, Gheorgheni

39. TRUE WEST

de Sam Shepard, traducerea Vlad Cristache şi Silviu Debu, regia şi ilustraţia muzicală Vlad Cristache, scenografia Andreea Tecla şi Mădălina Niculae, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

40. UN TRAMVAI NUMIT DORINŢĂ

de Tennessee Williams, traducerea Antoaneta Ralian, regia Claudiu Goga, decorul Ştefan Caragiu, costumele Lia Dogaru, Teatrul Metropolis Bucureşti

41. ZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI

de Dale Wasserman, după un roman de Ken Kesey, în româneşte de Adrian Nicolae, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, decorul şi costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis Bucureşti

Nici un comentariu

Scrie un comentariu