VIDEO U-BT Cluj, campioană națională și la U20!

Sport by Actual de Cluj - apr. 07, 2022 0 143

U-BT a câștigat campionatul la categoria U20. Baschetbaliștii antrenați de Horia Pascu și Mihai Racovițan s-au impus în finala cu Știința Slam București, scor 88-77, anunță site-ul oficial al clujenilor.

Meciul a avut loc miercuri, la BTarena. Anterior, în semifinale, juniorii lui U au depășit-o pe CS Universitatea Viitorul Cluj-Napoca.

Intensitate, agresivitate și motivație. Aceste trei cuvinte descriu cel mai bine felul cum au intrat în partidă clujenii. Astfel, U-BT a condus în debutul confruntării cu 12-1 și nu a făcut pași greșiți până la finalul actului întâi, când tabela indica 21-13. Bucureștenii au redus din diferență în sfertul secund, prin Neacșu și Son. Amfitrionii au condus însă în permanență, iar Ștefan Grasu a strălucit sub panou, recuperând mingi pe bandă rulantă și reușind coșuri din toate pozițiile. La rândul său, David Lăpuște a imprimat viteză jocului, în timp ce Pașca și Colceag s-au evidențiat la rândul lor din punct de vedere ofensiv. Astfel, problema câștigătoarei nu s-a pus în ultimele minute.
Ștefan Grasu a fost desemnat MVP, fiind cel mai bun marcator și recuperator al turneului. Totodată, Luca Colceag și Ștefan Grasu au fost aleși în echipa ideală.