„U” Cluj, victorie mare cu Steaua. „Studenții” continuă cursa spre Liga 1

Sport by Actual de Cluj - apr. 08, 2022 0 222

U Cluj a învins-o pe CSA Steaua, scor 1-0, în derby-ul etapei a treia din play-off-ul ligii secunde.

Clujenii sunt pe locul 3 în clasament, la un singur punct în spatele lui Hermannstadt și la 4 lungimi de Petrolul.

Universitatea a jucat în fața a peste 10.000 de spectatori, un duel ce aduce aminte de meciurile din Liga 1. Ely Fernandes a avut prima acțiune la poarta oaspeților, dar portarul a reținut mingea trimisă cu capul (8). Împinsă de la spate de fani, Universitatea a deschis scorul prin Haită: mingea deviată de steliști a ajuns la marginea careului, iar mijlocașul Universității a șutat perfect pentru 1-0! (10).

Steaua l-a pierdut apoi pe golgheterul Chipirliu, ieșit accidentat, și nu a mai reușit să revină pe tabelă deși a dominat repriza a doua.

Universitatea s-a apărat perfect și-a închis meciul, bifând un succes care o menține în cursa pentru promovarea directă în Liga 1.

Echipa de start:

Gorcea – Romeo, Fl. Ilie, D. Ispas, Dobrescu ( Pîrvulescu din min. 83) – Balgiu (Filip din min. 71), Romario Pires (cpt.) – Haită (din min. Ribeiro), Ely Fernandes (Tescan din min. 71), Hofman – Val. Alexandru (Boiciuc din min. 60)

Rezerve neutilizate: Păun, Ciobanu, Remacle, Vomir

Antrenor: Erik Lincar

Erik Lincar a tras concluziile la final de meci:

„Am suferit mult și mă așteptam ca cei de la Steaua să sufere din punct de vedere fizic, dar, din păcate, în a doua repriză am văzut la mulți jucători de-ai mei că chiar sufereau pe teren și asta le-a permis lor să-și creeze situații de a marca. Recunosc superioritatea Stelei, dar, până la urmă, ce a fost important în a doua repriză a fost că nu am mai primit gol din fază fixă, ne-am apărat foarte bine, deși cred că au avut multe situații de acest fel. Îmi felicit jucătorii pentru dăruire, determinare, dar, vedeți, în acest play-off meciurile se câștigă foarte greu, sunt multe rezultate de egalitate, iar totul ține de mici detalii. Echipele sunt foarte apropiate valoric, iar, tot timpul, cele trei puncte te duc în zona în care poți să speri la mai mult.

Ne bucurăm pentru publicul numeros care a fost la meci. Este pentru prima oară în acest sezon. Mi-aș fi dorit de mai mult timp să avem atâția suporteri la stadion. Ce e important, și aici mă repet, ar fi să creadă mai mult în noi, pentru că, tot timpul, aici la Cluj, au fost momente când lucrurile au luat-o într-o zonă negativă și am spus tot timpul: Haideți să fim echilibrați, haideți să încercăm să fim mai pozitivi și să credem în acești minunați jucători”, a declarat antrenorul.