Victorie mare pentru U Cluj. Trupa lui Teja s-a impus la Satu Mare și speră să prindă play-off-ul. Cine a fost omul meciului

Sport by Catalin Suciu - mart. 05, 2016 0 1099

Universitatea Cluj a obținut un succes important pe terenul Olimpiei Satu Mare, în etapa a 20-a din liga a doua, Seria B.

Formația lui Mihai Teja a deschis scorul în minutul 20, după un contraatac perfect finalizat frumos de Ursu, cu un șut din careu. Mijlocașul a mai punctat o dată înainte de pauză cu un șut perfect de la marginea careului, însă gazdele au dat semne că pot reveni în partea a doua, când au redus din diferență prin golul lui Tătaru (51).  Mai mult, sătmărenii au reușit să restabiliească egalitatea prin Mărkuș, în minutul 80.

Teja i-a aruncat apoi în luptă și pe cei doi jucători slovaci sosiți de câteva zile la echipă, Turkac (mijlocaș de bandă) și Vojtus (atacant), iar mutările s-au dovedit câștigătoare. La ultima fază a partidei, Vojtus a înscris un gol superb cu capul, după un corner. 3-2  pentru U Cluj, iar „studenții” mai speră să prindă play-off-ul.

Echipa de start a Universității Cluj:

Bolboașă – Butean, Șandru, Crișan, Ciupe – Ursu, Alex Dan, Boboc, Ciobanu – Moruțan –  Târnovan

Antrenor: Mihai Teja

Au mai intrat: Cândea, Turkac și Vojtus

În urma acestui rezultat, U Cluj se instalează pe locul 8, cu 30 de puncte, la doar trei lungimi de CS Mioveni, ocupanta locului 6, ultimul care asigură accederea în play-off.