Unul dintre cei mai iubiți sportivi din Cluj a devenit cetățean român: „Vreau să dau ceva înapoi acestei țări”
Sport by Catalin Suciu - nov. 03, 2016 0 458
Branko Cuic, fost baschetbalist la U BT și-a depus actele pentru a primi cetățenia română, iar de astăzi sârbul e și român.
Campion al României cu echipa de baschet, Branko Cuic a fost unul dintre cei mai îndrăgiți sportivi ai formației clujene, fiind apreciat unanim de fani și public. Un jucător dedicat sosit în urmă cu 10 ani în România și care a refuzat să mai plece.
”Am venit cu gândul să stau, poate, un sezon, să văd cum este și am rămas aici zece ani! Asta s-a întâmplat datorită oamenilor de aici, fanilor minunați care m-au primit cu brațele deschise, am legat prietenii pe viață. Am făcut acest efort de a obține cetățenia română, pentru că vreau să dau ceva înapoi acestei țări, dacă nu am putut ca jucător român, îmi doresc să fac ceva măcar ca antrenor român!”, povestit Cuic pentru site-ul u-bt.ro
În prezent, Branko Cuic este team-manager la U BT.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Chef de restaurant cu stea Michelin, în vizită la Cluj: „După stea, începi să ai un alt tip de oaspeți”. Despre șansele afacerilor din România de a intra în celebrul ghid
iun. 12, 2026 0
-
Clujul intră în febra TIFF: 210 filme, invitați de talie internațională și o Piață a Unirii plină la gala de deschidere
iun. 12, 2026 0
