Un judoka pregătit la Cluj devine campion european la judo pentru nevăzători

Sport by Actual de Cluj - sept. 13, 2022 0 207

Un judoka pregătit la Cluj devine campion european la judo pentru nevăzători.

Judoka Alexandru Bologa a devenit campion european la judo pentru nevăzători. La Cagliari, Alexandru Bologa, sportiv medaliat de două ori cu bronz la Jocurile Paralimpice din 2016 și 2021, a dominat categoria 73 kg, după cum arată Comitetul Olimpic și Sportiv Român. Sportivul pregătit la Cluj-Napoca de Tamas Gergely și Andreica Gianina a reușit un concurs apreciat de COSR ca fiind ”perfect”. În finală, Alex l-a învins pe Lennart Sass, din Germania. La competiția din Italia sunt înscriși sportivi din 20 de țări.

La acest campionat european de judo pentru nevăzători, România a fost reprezentată de judoka Bologa Alexandru împreună cu antrenorul Tamas Gergely. Luptând la categoria J1-73 kg, în sferturile de finală, Alexandru l-a învins pe judocanul Dong Dong Camanni (Italia), urmând ca în semifinala concursului să continuie cu un succes împotriva lui Djibrilo Iafa, din Portugalia.

Sportivul român a obținut astfel aurul și pentru a treia oară consecutiv titlu european la judo pentru nevăzători.