U Cluj, sezon ratat. Formația clujeană a ratat play-off-ul ligii secunde și se va lupta pentru evitarea retrogradării

Sport by Actual de Cluj - mart. 29, 2021 0 181

U Cluj păstra șanse mici de calificare înainte de ultima etapă și stătea la mâna altor rezultate, indiferent de ce ar fi făcut cu Petrolul. Nici nu mai contează, fiindcă a cedat și partida cu formația Ploieșteană, scor 1-2.

Universitatea a dominat debutul partidei, iar Sergio Ribeiro a obținut o lovitură de la 11 metri, însă acesta nu a reușit să îl învingă pe Avram. ”U” a continuat jocul avansat, Meșter fiind aproape să marcheze în minutul 10, când șutul său la rădăcina barei a fost respins de goalkeeper-ul ploieștean. Ribeiro a încercat să răzbune penalty-ul ratat, însă șutul acestuia din afara careului a lovit bara transversală. Portughezul a consemnat și ultima ocazie a primei părți, una dominată de „Șepcile Roșii”, cu un șut prins de portarul advers, notează fcucluj.ro.

Jucătorii Universității au căutat golul și în începutul reprizei secunde. Contrar cursului jocului, oaspeții au deschis scorul în minutul 55. Pană a înscris cu un lob de la jumătatea terenului, surprinzându-l ieșit pe Muțiu.

Egalarea a venit în minutul 73. Ribeiro l-a găsit demercat pe Taub, care a marcat cu un șut la firul ierbii. Alex Pop și Gavra au trecut pe lângă golul de 2-1. În minutul 93, Mario Bratu a fost atins în careu de Luchin. Vajushi a transformat și a stabilit scorul final, 2-1 pentru oaspeți.

Echipa de start a Universității: Muțiu – Telcean, Dican, Luchin – Pîrvulescu, Acka, Filip, Taub – Meșter, Ogbu, Ribeiro.

Rezerve: Anca-Trip, Chacana, Răuță, Pop, Golan, Gavra, Negrean, Ștefănescu, Ilieș.

Antrenorul Costel Enache:

„Ăsta e fotbalul, e frustrant, e un sport de la care nu ai cum să ceri dreptate. Poți să joci senzațional și să pierzi. Astăzi s-a demonstrat lucrul acesta. Eu nu sunt chiar foarte supărat. Sunt trist pentru rezultat. Sunt trist pentru că nu am reușit să atingem un obiectiv care să ne țină flacăra vie și chiar motivația, dar pe joc nu sunt supărat. Am arătat ca o echipă bine organizată, o echipă reactivă, care știe ce are de făcut în teren. Chiar dacă jocul a scăzut în intensitate în a doua parte, în prima repriză am arătat ca o echipă adevărată. Dacă vom menținem lucrurile așa, grupul acesta are o șansă foarte bună pentru viitor. Asta vom mai discuta. Golul de la centrul terenului se întâmplă o dată pe campionat. Nu cred că vom mai primi așa goluri. S-a întâmplat chiar azi, după ce am avut o sumediene de ocazii. Cred că acolo s-a făcut diferența.

În prima repriză dacă gestionam mai bine momentul de finalizare, lucrurile ar fi stat cu totul altfel, dar pentru asta nu sunt supărat. Sunt supărat pentru faptul că puteam gestiona mai bine partea a doua a jocului. Am revenit la 1-1 și am avut iar o ocazie foarte bună de a marca pentru 2-1. Acel 11 metri de final chiar nu conta pentru că lucrurile erau scrise. E durereasă înfrângerea în orice formă a ei, dar astăzi și un rezultat de egalitate era unul de tristețe”

Despre ce va urma în acest sezon

„Vorbim imediat după joc. Haideți să lăsăm puțin lucrurile să se așeze. Trebuie să avem o discuție în cadrul clubului, să vedem care sunt prioritățile, care sunt perspectivele. Acum, foarte la cald, aș putea să spun ceva lucruri, dar nu le luați ca atare. E bine să așteptăm puțin. Sunt un om cu un contract, sunt un om destul de trecut prin fenomen. E bine să nu vorbesc de unul singur. Haideți să lăsăm lucrurile să fie discutate într-un cadru mai amplu, cu toate unghurile de vedere la dispoziție. Categoric suntem cu toții supărați, mâhniți, dezamăgiți, poate și cu o urmă de vinovăție asupra noastră, dar categoric nu ai cum să nu eviți greșeala în fotbal. Ar fi bine să ne asumăm. Eu sunt conștient că au fost momente în care puteam fi mai inspirat. Poate au fost momente în care trebuia să fiu mai implicat, cu decizii mai directe sau mai corecte. Învăț și eu odată cu procesul. Fac lucrurile așa cum cred, cu logica mea, cu corectitudine și cu onestitate. Câteodată nu iese așa cum ar vrea toată lumea, dar asta se întâmplă în fotbal”, a spus Costel Enache la finalul jocului.