Închide

U BT, victorie în Cipru în FIBA Europe Cup. Clujenii ajung în faza a doua a competiției. Care e programul și ce adversari vin la Cluj

Sport by Catalin Suciu - nov. 25, 2016 0 213

U-Banca Transilvania a încheiat prima fază a grupelor FIBA Europe Cup cu o victorie la Larnaca, în fața echipei Petrolina AEK.

Petrolina AEK Larnaca – U-Banca Transilvania 66-71 (17-21, 9-9, 17-24, 23-17). Echipa clujeană e calificată în faza a doua a competiției, fiind repartizată în Grupa 0 a FIBA Europe Cup,  alături de echipele: Pau-Lacq-Orthez (Franța), Alba Fehérvár (Ungaria), BK Pardubice (Cehia).

În principiu ziua meciului este miercuri, însă se poate juca și marți sau joi la cererea echipelor și cu aprobarea FIBA, menționează u-bt.ro. „În cel mai scurt timp vom anunța sala în care vom juca, ora și datele de disputare ale partidelor de pe teren propriu”,  mai precizează site-ul oficial al clujenilor.
Etapa 1: Miercuri, 14 decembrie 2016

Pau-Lacq-Orthez (Franța) – BK Pardubice (Cehia )
Alba Fehérvár (Ungaria) – U-BT Cluj Napoca (România)

Etapa 2: Miercuri, 21 decembrie 2016

U-BT Cluj Napoca (România) – Pau-Lacq-Orthez (Franța)
BK Pardubice (Czech Republic) – Alba Fehérvár (Ungaria)

Etapa 3: Miercuri 4 ianuarie 2017

Pau-Lacq-Orthez (Franța) – Alba Fehérvár (Ungaria)
U-BT Cluj Napoca (România) – BK Pardubice (Czech Republic)

Etapa 4: Miercuri, 11 ianuarie 2017

BK Pardubice (Czech Republic) – Pau-Lacq-Orthez (Franța)
U-BT Cluj Napoca (România) – Alba Fehérvár (Ungaria)

Etapa 5: Miercuri, 18 ianuarie 2017

Pau-Lacq-Orthez (France) – U-BT Cluj Napoca (România)
Alba Fehérvár (Ungaria) – BK Pardubice (Czech Republic)

Etapa a 6: Miercuri 25 ianuarie 2017

Alba Fehérvár (Ungaria) – Pau-Lacq-Orthez (France)
BK Pardubice (Czech Republic) – U-BT Cluj Napoca (România)

În optimile de finală ale FIBA Europe Cup se califică locul I din fiecare din cele șase grupe și cele mai bune două locuri 2. De asemenea din Basketball Champhions League vor mai veni 8 echipe. În faza următoare se va juca eliminatoriu, tur-retur.

Iată celelalte 5 grupe ale FIBA Europe Cup:

Grupa K: Elan Chalon (Franta), Gaziantep (Turcia), Sodertalje Kings (Suedia), BC Mureș (România)

Grupa L: BCM Gravelines (Franța), Demir Insaat (Turcia), Antwerp Giants (Belgia), Prievidza (Slovacia)

Grupa M: Telekom Baskets Bonn (Germania), Prienu-Birstono (Lituania), Redwell Gunners (Austria), Apoel (Cipru)

Grupa N: Nanterre 92 (Franța), Tsmoki Minsk (Belarus), Bnei Herzliya (Israel) , Kormend (Ungaria)

Grupa P: Lukoil Academic (Bulgaria) , Donar Groningen (Olanda) BC Enisey (Rusia), SL Benfica (Portugalia)

  • author photo two

    Catalin Suciu

    Este reporter pentru site-ul actualdecluj.ro, din aprilie 2014. Anterior a lucrat la cotidianul Ziua de Cluj din august 2011. A mai lucrat la cotidianul Monitorul de Cluj între octombrie 2006 și mai 2010, şi la agenţia de presă NewsIn în perioada martie 2007 – februarie 2009. Este absolvent al Facultății de Jurnalism din cadrul Universităţii „Babeș- Bolyai”.

    Nici un comentariu

    Scrie un comentariu

    Articole similare