U BT, victorie în Cipru în FIBA Europe Cup. Clujenii ajung în faza a doua a competiției. Care e programul și ce adversari vin la Cluj
Sport by Catalin Suciu - nov. 25, 2016 0 241
U-Banca Transilvania a încheiat prima fază a grupelor FIBA Europe Cup cu o victorie la Larnaca, în fața echipei Petrolina AEK.
Petrolina AEK Larnaca – U-Banca Transilvania 66-71 (17-21, 9-9, 17-24, 23-17). Echipa clujeană e calificată în faza a doua a competiției, fiind repartizată în Grupa 0 a FIBA Europe Cup, alături de echipele: Pau-Lacq-Orthez (Franța), Alba Fehérvár (Ungaria), BK Pardubice (Cehia).
În principiu ziua meciului este miercuri, însă se poate juca și marți sau joi la cererea echipelor și cu aprobarea FIBA, menționează u-bt.ro. „În cel mai scurt timp vom anunța sala în care vom juca, ora și datele de disputare ale partidelor de pe teren propriu”, mai precizează site-ul oficial al clujenilor.
Etapa 1: Miercuri, 14 decembrie 2016
Pau-Lacq-Orthez (Franța) – BK Pardubice (Cehia )
Alba Fehérvár (Ungaria) – U-BT Cluj Napoca (România)
Etapa 2: Miercuri, 21 decembrie 2016
U-BT Cluj Napoca (România) – Pau-Lacq-Orthez (Franța)
BK Pardubice (Czech Republic) – Alba Fehérvár (Ungaria)
Etapa 3: Miercuri 4 ianuarie 2017
Pau-Lacq-Orthez (Franța) – Alba Fehérvár (Ungaria)
U-BT Cluj Napoca (România) – BK Pardubice (Czech Republic)
Etapa 4: Miercuri, 11 ianuarie 2017
BK Pardubice (Czech Republic) – Pau-Lacq-Orthez (Franța)
U-BT Cluj Napoca (România) – Alba Fehérvár (Ungaria)
Etapa 5: Miercuri, 18 ianuarie 2017
Pau-Lacq-Orthez (France) – U-BT Cluj Napoca (România)
Alba Fehérvár (Ungaria) – BK Pardubice (Czech Republic)
Etapa a 6: Miercuri 25 ianuarie 2017
Alba Fehérvár (Ungaria) – Pau-Lacq-Orthez (France)
BK Pardubice (Czech Republic) – U-BT Cluj Napoca (România)
În optimile de finală ale FIBA Europe Cup se califică locul I din fiecare din cele șase grupe și cele mai bune două locuri 2. De asemenea din Basketball Champhions League vor mai veni 8 echipe. În faza următoare se va juca eliminatoriu, tur-retur.
Iată celelalte 5 grupe ale FIBA Europe Cup:
Grupa K: Elan Chalon (Franta), Gaziantep (Turcia), Sodertalje Kings (Suedia), BC Mureș (România)
Grupa L: BCM Gravelines (Franța), Demir Insaat (Turcia), Antwerp Giants (Belgia), Prievidza (Slovacia)
Grupa M: Telekom Baskets Bonn (Germania), Prienu-Birstono (Lituania), Redwell Gunners (Austria), Apoel (Cipru)
Grupa N: Nanterre 92 (Franța), Tsmoki Minsk (Belarus), Bnei Herzliya (Israel) , Kormend (Ungaria)
Grupa P: Lukoil Academic (Bulgaria) , Donar Groningen (Olanda) BC Enisey (Rusia), SL Benfica (Portugalia)
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Laborator clandestin de producere a drogurilor la Cluj, rețea destructurată după percheziții, 5 reținuți, 1 arestat
mart. 29, 2024 0
-
Spectacol despre viața la groapa de gunoi a Clujului, pe scena Operei Naționale din Cluj-Napoca, o operă-hibrid unde urcă pe scenă și rromii de la Pata Rât
mart. 29, 2024 0