U BT se califică în finala Cupei României

Sport by Actual de Cluj - apr. 10, 2016 0 219

U BT s-a calificat în finala Cupei României, după ce a învins azi BC Mureș, 73-67 la Oradea.
În finală, programată mâine seară, U BT întâlnește CSM CSU Oradea, care a învins Dinamo București, 88-71.

”A fost un meci foarte disputat, în care ne-am desprins în sfertul al doilea, atunci am jucat un baschet foarte elaborat, am avut mingi și am putut construi fast-break-uri foarte rapide. În sfertul al treilea am redus intensitatea în apărare și i-am lăsat să înscrie puncte ușoare, mai ales de la perimetru, au revenit în joc și chiar au condus în sfertul patru. A fost o muncă foarte grea să reechilibrăm forțele în teren, însă am reușit să înscriem puncte importante în ultimele minute, când Todic a avut o contribuție importantă, la fel și Kuti, ne-am ajutat foarte mult în acest final de joc. Ne bucurăm pentru victorie, însă din punctul de vedere al recuperărilor și al apărării nu am fost constanți pe tot parcursul jocului, iar acest lucru ar trebui rezolvat”, a spus după meci antrenorul Marcel Țenter, pe site-ul oficial al clubului.

U-Banca Transilvania – BC Mureș 73-67 (19-19, 23-11, 10-18, 21-19)