Kenyenii iau caimacul maratonului internațional din Cluj

SportTop News by Actual de Cluj - apr. 10, 2016 0 390

Kenyenii iau din nou caimacul maratonului internațional din Cluj: locul 2 și 3 la semimaraton feminin, locurile 1 și 2 la semimaraton masculin și locul I la maratonul masculin.

Rezultatele probelor maratonului internațional din Cluj, a cărui festivitate de premiere are loc în aceste momente, au fost făcute publice în vreme ce ultimii concurenți încă trec linia de sosire de la Cluj Arena.

Câștigătoarea semimaratonului feminin e o clujeancă, Mădălina Florea, dar locurile 2 și 3 sunt ocupate de sportive din Kenya; la semimaraton masculin locurile 1 și 2 sunt ocupate de sportivi din Kenya – câștigător e David Metto cu o oră, 4 minute și 2 secunde, urmat de un conațional cu o oră, 7 minute și 50 de secunde. Pe locul 3 s-a clasat Sorin Mineran, recordmen în 2009 când a alergat 3.000 de kilometri în 14 zile într-un concurs de ștafetă.

Maratonul feminin a fost câștigat de croata Maria Fragic, iar pe locul 2 s-a clasat Kis Agnes, din Ungaria. A treia poziție a podiumului e ocupată de o clujeancă, sportiva Mihaela Botezan, fostă olimpică la Atena în 2004, când s-a clasat pe locul 11 la proba de 10 kilometri, record încă neegalat de o sportivă din România.

maratonfemcastigatoare

În ce privește maratonul masculin (foto), acesta a fost câștigat de kenyanul Henry Kemboi, cu 2 ore, 24 de minute și 21 secunde, la doar 6 secunde în fața următorului clasat, maghiarul Nagy Tamas. Pe locul 3, cu 2 ore, 36 de minute și 10 secunde, urcă Eugen Scrob.