U BT, lideră în Liga Națională de baschet masculin. Succes cu emoții la Galați în ultima etapă

SportTop News by Catalin Suciu - nov. 19, 2016 0 258

U BT a bifat a șaptea victorie în acest sezon sâmbătă seara  și ocupă locul 1 în clasamentul Ligii Naționale cu 15 puncte.

U a pornit în forță meciul cu Phoenix Galațu și a pus pe tabelă până la pauză o diferență ce părea confortabilă, respectiv 20 de puncte, scor 24-44, arată site-ul oficial al clubului. La revenirea de la cabine, un run de 11-3 al gazdelor a strâns scorul. Pe finalul sfertului, diferența de scor s-a micșorat la 11 puncte (41-52, min. 28), moment în care Mihai Silvășan a solicitat timp de odihnă.

La reluare tot gălățenii au înscris, continuând cu un run de 11-3 și revenind în meci o diferență de doar două posesii, 50-55, scor cu care s-a intrat în ultimul sfert. În chiar primul atac al ultimei perioade, Brandon găsește coșul de la mare distanță, însă la fel face și Pustozvonov. Milos Bojovic se agață de orice minge, dar Barro și Dykes păstrează o diferență minimă în favoarea echipei clujene.

Gazdele trec la conducere pentru prima dată în minutul 33 și continuă să fie la conducerea partidei, reușind chiar să pună șase puncte avantaj pe tabelă, scor 68-62, în minutul 36, moment pentru un nou time-out din partea băncii Universității.

La reluare, Moldoveanu înscrie de la distanță, tot el punctează de sub panou cu fault și reușește și aruncarea suplimentară. Florin Nini cere timeout cu 3 minute și jumătate rămase de joc, Moldoveanu înscrie din nou două aruncări libere și egalează la 70, însă Phoenix se luptă pentru orice minge. Adamovic pune un avantaj de trei puncte pe tabelă și Barro completează cu încă două și este momentul ca Florin Nini să ceară încă un timeout, cu 51 de secunde rămase din timpul regulamentar de joc.

La revenirea pe teren, Moldoveanu mai nimerește o dată ținta de la mare distanță, Alex Rasic este precis la libere, suficient pentru un nou succes în campionat.

Phoenix Galați – U-Banca Transilvania 76-82 (14-23, 10-21, 26-11, 26-27)