U-BT, învinsă în Eurocup, după un joc echilibrat

Sport by Actual de Cluj - oct. 26, 2022 0 118

U-Banca Transilvania nu a putut să obțină o nouă victorie în 7Days EuroCup, după succesul de săptămâna trecută. Baschetbaliștii lui Mihai Silvășan au cedat la mare luptă întâlnirea cu Reyer Veneția, scor 80-85, anunță site-ul oficial al clubului.

Jordan Taylor a adus primele noastre puncte, în vreme ce Meindl a izbutit două coșuri de trei puncte, ducând scorul la 12-8. Extrem de agresivi în apărare, italienii au câștigat ușor mingi și apoi au jucat ca la carte faza de tranziție ofensivă, găsind adesea omul liber. Michael Bramos, jucător cu o bogată experiență în Euroligă la Panathinaikos, și-a ajutat colegii să treacă în avantaj pe finalul sfertului întâi, scor 20-26. Apoi și-a făcut simțită prezența o altă vedetă de la Reyer Veneția, și anume Jayson Granger. Fostul baschetbalist al Baskoniei a scuturat plasa pentru 22-33.

Din nefericire, Reyer a dominat situația în spațiul de trei secunde. Prin multă luptă, adversarii ne-au fost superiori la recuperări. Totodată, americanul Willis a zguduit panoul cu mai multe slam-dunk-uri, 22-35. Taylor a închis prima repriză, cu o reușită pe sirenă, 33-40. În cele din urmă, Bramos a inaugurat repriza a doua de la mare distanță, apoi Veneția a mers la 38-45. Time-out-urile lui Mihai Silvășan au avut efect, iar jucătorii au strâns rândurile în defensivă. Totodată, am echilibrat situația la recuperări și am dat semne de revenire. Andrija Stipanović a sunat trezirea printr-un coș marcat în forță de lângă pivoții adversarilor, 57-61. Din nefericire, Bramos ne-a tăiat imediat elanul, 57-64.

Susținuți de un public superb, campionii României au continuat să lupte. Pătrunderile de efect ale lui Meindl au limitat din diferență, 60-64. Deși Spissu și Freeman au înscris din spatele semicercului, alb-negrii nu și-au pierdut speranța. Stefan Birčević a reaprins sala, făcând ca tabela să indice 74-78. A existat o mare șansă prin Meindl, dar brazilianul nu a putut izbuti un fault-coș. Meindl a trimis o singură liberă în coș, 78-80, iar italienii nu au greșit de la linia de pedeapsă. Taylor s-a zbătut să ne apropie încă o dată, însă ne-am recunoscuți învinși.