„U” Cluj, victorie mare cu FCSB. „Studenții” urcă în clasament după un joc entuziasmant

SportTop News by Actual de Cluj - nov. 01, 2022 0 256

Universitatea Cluj a dat calculele peste cap și a învins-o pe FCSB, scor 2-1, mult mai clar decât o arată scorul.

Aproximativ 18.000 de persoane au asistat la joc, iar atmosfera i-a impulsionat și pe jucători. Cu un pressing în terenul advers, U Cluj i-a ținut pe roș-albaștri departe de poartă. FCSB a părut o echipă mică, fiind nevoită să joace cu multe mingi lungi. Thiam, încă cu probleme cu greutatea, a prins o zi mare și și -a bătut joc de toată apărarea oaspeților. El a deschis și scorul, cu un superb, la colțul lung, spre vinclu, după o minge pierdută de Șut (32).

Abia s-au trezit cei de la FCSB, că Universitatea i-a ars din nou: Filip a trimis în plasă o minge pusă pe tavă de Edjouma (40).

Aflată în corzi in permanență, echipa lui Dică a avut și noroc înainte de pauză, după ce Thiam a trimis o altă „torpilă” care s-a oprit în transversale.

Uluit de ce se întâmplă, MM Stoica a intrat la vestiare fără să mai aștepte pauza. Becali a dat tonul schimbărilor, a făcut trei mutări, dar tot Universitatea a fost mai periculoasă.

Chipciu a scăpat singur spre poartă, după o pasă a aceluiași Thiam, dar Târnovanu i-a blocat șutul (48).

Când totul mergea perfect pentru șepcile roșii, căpitanul Pires a făcut o gafă colosală. La o fază la centrul terenului, care nu anunța nimic pentru oaspeți, Pires l-a pus la pământ cu o lovitură de K1 pe Compagno. Roșu indiscutabil! (57).

„U” s-a retras, dar a rezistat. Haotică, FCSB a început să arunce mingi în careul clujenilor, dar fără a avea ocazii. Apoi Cordea a încetat un șut din afara careului, iar Gorcea a fost învins (86). Final cu emoții, emoții risipite, însă, după minutele de prelungiri.

Universitatea obține o victorie mare și urcă pe 12 în clasament, în timp ce FCSB se scufundă și riscă să piardă calificarea în play-off.

U Cluj: Gorcea – Șt. Vlădoiu, Pițian, D. Ispas, Briceag – Ov. Bic, R. Pires, I. Filip – Chipciu, Thiam, L. Fulop

Rezerve: P. Iliev – Fl. Ilie, Nowak, G. Simion, Purece, Remacle, Haită, Hofman, Bălan

Antrenor: Eugen Neagoe

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Tamm, Pantea – Edjouma, Ad. Șut, Olaru – Cordea, Compagno, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad – Haruț, I. Stoica, Oct. Popescu, Miculescu, M. Dulca, Nikolov, Radunovic, Radaslavescu

Antrenor: Nicolae Dică

Stadion: Cluj Arena, Cluj-Napoca

Arbitru: Istvan Kovacs / Asistenți: Vasile Marinescu și Ovidiu Artene

Arbitru VAR: Bogdan Dumitrache / Arbitru AVAR: Mihai Marica