U BT învinge Dinamo la Cluj, 88-62

Sport by Actual de Cluj - ian. 13, 2018 0 507

U BT a învins aseară Dinamo București după o partidă pe care a condus-o, 88-62.

E  a 12-a victorie în acest sezon pentru clujenii de la U BT. Cronica e pe u-bt.ro: „Meciul a început cu echipa noastră având motoarele turate, cu două triple înscrise de Kuti și Kromah, în doar două minute scorul devenind 10-2. La fel de repede a egalat Dinamo, fostul nostru junior Amedeo Casale reușind chiar să ducă roș-albii la conducere (10-13, min. 4). În minutul 7, Mihai Silvășan decide să schimbe garnitura, doar Kuti rămânând în teren, în locul lui Kromah, Watson, Barro și Sakic intrând Mureșan, Drungilas, Calnicenco și Lapornik. Odată cu tripla lui Calnicenco s-a consemnat desprinderea echipei noastre, iar diferența de pe tabelă atinsese zece puncte la jumătatea sfertului secund. Atunci a părăsit și Kuti terenul, iar scorul a continuat să capete proporții, Dinamo încercând să oprească tăvălugul printr-un time-out cerut în minutul 16 (39-23). Pragul de 20 de puncte diferență a fost atins un minut mai târziu și doar niște aruncări de la distanță inspirate ale lui Cioacătă și Casale au făcut ca diferența să rămână pe aceleași coordonate la pauza dintre reprize. Jocul colectiv mult mai bun din prima parte era evidențiat de statistici, echipa noastră având 17 pase decisive față de doar 9 ale adversarului. De altfel, superioritatea era evidentă la toate capitolele statistice. În minutul 23, ceea ce era principala temere a lui Mihai Silvășan s-a adeverit, Kuti părăsind terenul pe brațele colegilor săi din staff-ul tehnic, după un duel sub panoul advers. La jumătatea ultimului sfert, când diferența a depășit 30 de unități după o triplă a lui Lapornik, Dinamo a cerut timp de odihnă (81-50, min. 35). La reluare, singurul baschetbalist al U-Banca Transilvania care încă nu își trecuse numele pe lista marcatorilor, David Vida, a spart gheața. Nimic notabil până la finalul unui joc în care nu s-a pus în niciun moment problema câștigătoarei”.

U BT e liderul clasamentului, cu 26 de puncte, la patru puncte distanță de următoarea clasată, BC SCM Timișoara.