U BT ia bătaie de la Energia Rovinari. Cum explică Țenter eșecul și ce spune despre clasamentul campionatului

Sport by Actual de Cluj - mart. 15, 2015 0 315

U BT pierde în această seară în deplasare meciul cu Energia Târgu Jiu, 78-66. „Au meritat victoria, noi nu am reușit să ne realizăm planul de joc”, spune după meci Marcel Țenter.

Meciul dintre Energia și U BT s-a încheiat la scorul de 78 – 66 (20-17, 24-16, 7-16, 27-17) iar din tabăra clujenilor s-au remarcat Hargrove cu 14 puncte și 4 recuperări, Lalovic, Baciu, Turner și Millage, fiecare cu câte 8 puncte. „Vreau să felicit echipa Energia Târgu Jiu pentru efortul pe care l-au făcut, au meritat în această seară victoria”, spune după meci Marcel Țenter pe site-ul oficial al echipei clujene. „Noi din păcate astăzi nu am reușit să ne realizăm planul de joc. Am încercat să punem presiune maximă pe jucătorii lor cheie, însă mai ales în primele două sferturi au marcat cu prea mare lejeritate, și aici mă refer la Watson. În primele două sferturi am primit 44 puncte, ceea ce este foarte mult și până la urmă cred că au fost decisive în economia meciului. Am revenit în sfertul 3, am reușit chiar să preluăm conducerea, însă Energia a dat dovadă de caracter astăzi. Noi, Energia și Mureșul ne batem pentru locul 3 și de acum fiecafe decizie pe care o ia fiecare echipă poate să fie decisivă în economia clasamentului final”.

Pentru U BT următorul meci e chiar împotriva Universității Cluj, duminică 22 martie la ora 18 în Sala Polivalentă.