U BT, eliminată din Liga Campionilor la baschet. Echipa clujeană va continua aventura europeană într-o altă competiție

Sport by Catalin Suciu - oct. 06, 2016 0 235

U-Banca Transilvania a ratat calificarea în grupele Basketball Champions League, după ce a pierdut și jocul retur cu Usak, din Turcia, meci disputat la Cluj-Napoca, în Sala Polivalentă.

Jocul a debutat sub semnul echilibrului, cu un ușor avantaj pe tabelă pentru U BT pe cea mai mare durată a primei reprize. De altfel, scorul la pauză era favorabil Universității, 38-32.

Lucrurile păreau să evolueze în aceiași direcție și după pauză, însă în minutul 28 a consemnat startul unei căderi cvasitotale inexplicabile în ofensivă, care a durat până la jumătatea sfertului decisiv și în care oaspeții au pus 17 puncte în plus pe tabelă!

Jumătatea ultimei perioade de joc consemna un scor parțial al reprizei de 2-15, iar seceta din ofensivă a continuat până la final, arată site-ul oficial al clubului. Aventura europeană nu se oprește, însă, aici. Formația clujeană va continua în FIBA Europe Cup.

U-Banca Transilvania – Muratbey Ușak Sportif 66-85 (16-16, 22-16, 14-24, 14-29).

”O înfrângere dureroasă, mai ales că am avut șase puncte avantaj la pauză… Ceva, cumva s-a rupt la finalul sfertului al treilea, la începutul celui de-al patrulea și am renunțat.  Nu am reușit să îi mai oprim în apărare, am pierdut câteva mingi care i-au pus pe contraatac și au dat niște coșuri ușoare, care le-au dat aripi. Nu am avut nici puterea mentală, nici puterea fizică de a rămâne în meci și a ne lupta până la final. Îmi pare rău că am pierdut în fața propriilor suporteri, îmi felicit echipa pentru felul în care s-au pregătit și motivat pentru acest meci. Sunt frustrat, sunt supărat pentru că ne doream foarte mult să mergem în grupe, făceam un pas mare spre baschetul de înalt nivel din Europa, însă cu siguranță trebuie să stăm împreună, să fim o echipă și vedem ce e de îmbunătățit și să nu cedăm. Vom avea în continuare un program foarte încărcat, vom fi în grupele Europe Cup, vom avea două meciuri pe săptămână. Nu ne permitem să fim slabi, trebuie să fim puternici, să abordăm fiecare meci la victorie. Iar în momentele în care nu îți iese cum îți dorești este important să fim cu adevărat o echipă. Felicit echipa turcă și le doresc mult succes în faza grupelor. Nu avem timp să plângem, luni avem un meci greu în campionat și trebuie să ne pregătim”, a spus după meci antrenorul Mihai Silvășan, potrivit sursei citate.