U BT eliminată din Cupa României, a pierdut la limită în această seară meciul cu CSO Voluntari, 81-80

Sport by Actual de Cluj - feb. 15, 2022 0 331

U BT a fost eliminată din Cupa României după ce a pierdut la limită în această seară meciul cu CSO Voluntari, 81-80.

Aceasta e prima semifinală a turneului, pe parchetul Sălii Polivalente din Craiova. Ilfovenii sunt ultimii câștigători ai trofeului. Aceștia au cucerit Cupa României în primăvara anului trecut, odată cu turneul desfășurat chiar la Cluj-Napoca. În cealaltă semifinală, SCM U Craiova o înfruntă la ora publicării acestei știri pe CSM Galați, de la ora 19.

”E dezamăgitor pentru noi, era unul dintre obiectivele noastre”, a spus după meci Mihai Silvășan. ”Nu am strălucit, evident, nici din punctul de vedere al aruncărilor și procentajelor nici din punctul de vedere al intensității cu care am jucat, însă acesta e baschetul, poți câștiga oricâte meciuri la rând dacă-l pierzi pe cel mai important”. Silvășan se referă la faptul că meciul de azi reprezintă prima înfrângere pentru clujeni în ultima vreme, după nu mai puțin de 18 victorii consecutive în Liga Națională.

Cronica meciului, pe u-bt.ro:

U-Banca Transilvania a fost învinsă la mare luptă marți, în semifinala Cupei României. Gruparea noastră a pierdut jocul cu CSO Voluntari, scor 81-80. Partida a fost una strânsă, cu numeroase schimbări de lider.

Combatantele au abordat jocul cu doi baschetbaliști români în permanență pe teren, iar ilfovenii au avut intensitate încă din primele minute. Aflat într-o formă de zile mari, Vlad Moldoveanu și-a ajutat colegii să se desprindă la 16-7, apoi să încheie sfertul în avantaj, scor 20-14. În actul secund am fost mai inspirați, iar Richard și Watson au contribuit cu puncte. De asemenea, Stefan Birčević ne-a instalat la conducere, 35-37. Chiar și așa, Voluntariul a reușit să intre la cabine în avantaj.

După pauză, combatantele au mers din nou cap la cap. Alb-albaștrii au beneficiat inclusiv de un ecart de opt puncte, 49-41, dar U-Banca Transilvania și-a revenit. Nandor Kuti a adus energie de pe banca de rezerve, în vreme ce Watson și Stewart au ieșit la rampă în faza ofensivă. Giordan a marcat chiar pentru 71-76, însă a venit rândul Voluntariului să ofere un răspuns. Drept urmare, echipele au fost de neseparat pe final, când ne-am văzut învinși de Voluntari. A existat șansa să câștigăm, însă Patrick Richard a ratat ultima aruncare a confruntării.