U BT Cluj, în turul doi preliminar din Liga Campionilor. Victorie și în returul cu AEK Larnaca

Sport by Catalin Suciu - sept. 30, 2016 0 200

U-Banca Transilvania a obținut calificarea în turul al doilea preliminar al Basketball Champions League, după ce a trecut de echipa cipriotă Petrolina AEK Larnaca și pe teren propriu, scor 67-56.

Ca și în meciul tur, primul sfert a fost unul echilibrat și sărac în puncte, ambele echipe reușind să adune doar câte zece puncte. Al doilea sfert a consemnat desprinderea băieților lui Mihai Silvășan, diferența înregistrată la pauză fiind de zece puncte pentru U-Banca Transilvania.

La revenirea de la cabine, jucătorii ciprioți au intrat mai montați în teren, vrând să șteargă impresia lăsată atât propriilor fani, cât și staff-ului tehnic. Au reușit chiar să se apropie la o singură posesie la începutul ultimului sfert, însă până la final echipa noastră a așezat o diferență confortabilă pe tabelă.

U-Banca Transilvania – Petrolina AEK Larnaca 67-56 (10-10, 17-7, 15-20, 25-19)
”Un meci foarte dificil, pe care din fericire l-am câștigat. Asta le-am spus și băieților, și când avem zile proaste, ca asta, cu 24 de mingi pierdute, trebuie să găsim soluții de a ne lupta și a câștiga meciul. Asta am făcut în această seara, faptul că am reușit 45 de recuperări spune multe, mai ales în fața unor pivoți mari, cum sunt cei ai ciprioților. Mâine vom analiza meciul, să vedem ce am greșit și ce este de îmbunătățit ca să nu mai facem greșelile pe care le-am făcut în această seară. Îi felicit pe băieți că au reușit să ne califice mai departe, suntem un pas mai aproape de grupele Basketball Champions League, care este un obiectiv pentru noi”, a spus Mihai Silvășan, potrivit u-bt.ro.

Oaspeții noștri vor continua aventura europeană în grupele FIBA Europe Cup, în timp ce U-Banca Transilvania se va deplasa la începutul săptămânii viitoare în Turcia, pentru primul meci din cadrul turului al doilea preliminar. Adversari vor fi cei de la Muratbey Ușak Sportif, echipă ce a încheiat ediția precedentă de campionat pe locul al 7-lea.