CFR Cluj, victorie fără emoții la Târgu Mureș. Trupa lui Miriuță se apropie de play-off

Sport by Catalin Suciu - oct. 01, 2016 0 202

Echipa clujeană a învins-o pe ASA în deplasare cu 3-1, în etapa a XI-a.

Jucătorii lui Miriuță au deschis scorul prin Filipe Nascimento după 15 minute din meci. Un corner bătut din dreapta, scurt, până la Juan Carlos, acesta inventează o nouă pasă de zile mari spere Nascimento, mijlocașul îi driblează pe Dobrosavlevici și Gabi Mureșan și trage puternic pentru 1-0.

Juan Carlos contrubuie și la golul al doilea și îi pune mingea pe cap lui Andrei Mureșan, care înscrie cu o lovitură de cap plasată perfect (54). Omrani face 3-0 în minutul 83 din pasa lui Nouvier, iar gazdele înscriu golul de onoare prin Ianis Zicu, un minut mai târziu.

CFR ajunge la 9 meciuri fără înfrângere și acumulează 14 puncte, la o singură lungime de locul 6, care asigură participarea în play-off. De menționat că „feroviarii” au început cu o depunctare de 6 puncte acest campionat.

Echipele de start:

ASA: Mingote – Belu, Dobrosavlevici, Netzer, Mendy – G. Matei, Mureșan, E. Dică, Zicu – Surdu, Rus
Rezerve: Viciu, Kuku, Ioniță II, Candrea, Iacobovici, Morar, Ursu

CFR Cluj: Mincă – T. Lopes, Larie, Horj, Peteleu – L. Rus, Nascimento – Tomislav, Ruiz, Nouvier – Omrani
Rezerve: T. Marc, Păun, Ene, Chiriță, A. Mureșan, Neagu